1. Pozwiedzane.pl
  2. Podróże samolotem
Bagaż podręczny w samolocie
Autor: Have a nice day / Źródło: stock.adobe.com

Co można zabrać do bagażu podręcznego w samolocie?

Aktualizacja:

Planowana podróż samolotem to za każdym razem pewnego rodzaju wyzwanie organizacyjne. Warto umiejętnie zabrać się za pakowanie bagażu podręcznego. Dowiedz się, jakie rzeczy można wziąć do kabiny samolotu, a co jest zabronione.

Podróż samolotem - przygotowanie

W trakcie planowania podróży samolotem bardzo ważne jest przygotowanie. Na pierwszym miejscu, jak w przypadku każdego wyjazdu, koniecznie trzeba się spakować 🙂 Musisz zwrócić uwagę na oddzielenie najpotrzebniejszych rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu podręcznym od tych, które powinny zostać przetransportowane w walizce (tzw. bagażu rejestrowanym). Jeśli chcesz skrócić czas oczekiwania na lotnisku, a nie wybierasz się na długi wyjazd, możesz również oszczędzić swoje środki. W jaki sposób tego dokonać?

W przypadku krótkich podróży zadbaj o to, aby w miarę możliwości zmieścić się wyłącznie w bagażu podręcznym. W ten sposób, bez stresu i dodatkowych problemów, Twoja podróż minie w doskonałym humorze i nie będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami, niebezpieczeństwem zgubienia walizki czy wydłużonym czasie odprawy na lotnisku.

Bagaż podręczny - maksymalne wymiary

Warto wiedzieć, że najczęściej praktykowane jest zabranie ze sobą bagażu podręcznego - po jednym na każdego pasażera. Linie lotnicze mogą mieć własne zasady przewozu bagaży, różniące się maksymalnymi wymiarami i wagą bagażu. Nie będzie problemu, jeśli wybierzesz walizkę lub plecak, które mają (wraz z kółkami i uchwytami) około 50x40x20 centymetrów. W tym przypadku mogą ważyć w okolicach 8-10 kilogramów. Część linii lotniczych pozwala również na niewielki bagaż w postaci torebki, aparatu fotograficznego czy torby z laptopem. Inne firmy proszą natomiast o to, aby również tego typu elementy były brane pod uwagę w trakcie podawania wymiarów i wagi bagażu podręcznego.

Zasady przewozu bagażu u poszczególnych przewoźników:

Bagaż podręczny - co możemy zabrać?

Zawartość bagażu podręcznego powinna być odpowiedzialnie dobrana. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć tylko i wyłącznie najbardziej potrzebne rzeczy. To miejsce na takie elementy jak: żywność, napoje (kupione już w strefie lotniska po przekroczeniu kontroli bezpieczeństwa o czym poniżej), kosmetyki (każdy pojemnik z płynem do 100 ml, o czym poniżej) i środki higieny osobistej lub leki. Linie lotnicze informują o obowiązujących limitach zarówno związanych z ilością, jak i objętością. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych problemów, to zabierz ze sobą tylko te rzeczy, na które zezwalają linie lotnicze. W większości przypadków mogą to być:

  • pożywienie i napoje - produkty płynne muszą być w opakowaniach do 100 ml, (wyjątkiem pozostaje pokarm dla niemowląt),
  • napoje alkoholowe - zawartość alkoholu nie może przekraczać 70%, dodatkowo, powinny być w opakowaniach do 100 mililitrów (wyjątkiem pozostają napoje alkoholowe, które zostały zakupione w strefie bezcłowej),
  • sprzęty medyczne i lekki,
  • kosmetyki - o limicie takim jak w przypadku produktów płynnych.

Pakowanie bagażu podręcznego

Pakowanie bagażu podręcznego
Autor: New Africa / Źródło: stock.adobe.com

Przede wszystkim zastosujmy sprawdzone rozwiązania. Zadbajmy o to, aby na spodzie bagażu znajdowała się odzież, która nie okaże się potrzebna w trakcie przelotu. Na samej górze powinny znaleźć się przede wszystkim leki, żywność i napoje, a także kosmetyki. Warto umieścić w tym miejscu również sprzęt elektroniczny. Bagaż podręczny należy przechowywać w przeznaczonym schowku, który będzie znajdował się nad nami, lub pod fotelem pasażera przed nami (w zależności od regulaminu konkretnych linii lotniczych).

Wykorzystanie możliwości wzięcia ze sobą tylko bagażu podręcznego powinno być przez nas odpowiednio przemyślane. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się dodatkowych problemów przed wylotem. Warto przed spakowaniem szczegółowo przeanalizować listę rzeczy i produktów, które znajdują się w regulaminach linii lotniczych. W ten sposób można zaoszczędzić swój czas na lotnisku i mieć przy sobie najpotrzebniejsze i najcenniejsze rzeczy. Dodatkowym atutem pozostaje redukcja kosztów podróży.

Komentarze