1. Pozwiedzane.pl
  2. Dolny Śląsk
Ośrodki narciarskie i snowboardowe - Dolny Śląsk
Autor: Gorilla / Źródło: pl.fotolia.com
Dolny Śląsk

Ośrodki i wyciągi narciarskie (snowboardowe) na Dolnym Śląsku

Aktualizacja:

Dolny Śląsk dysponuje wieloma kurortami narciarskimi i wyciągami, które umożliwiają uprawianie w tej części Polski narciarstwa i snowboardingu. Gdzie wybrać się na narty lub snowboard w województwie dolnośląskim?

"Z racji obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce, zamknięte zostały niektóre atrakcje i odwołana część imprez masowych. Koniecznie skontaktuj się z wybranym obiektem w celu potwierdzenia godzin otwarcia lub terminu imprezy."

Lista ośrodków narciarskich/snowboardowych

Szklarska Poręba

Jednym z najbardziej znanych kurortów narciarskich nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w ogóle w Polsce, jest Szklarska Poręba. Znajduje się ona na granicy dwóch pasm Sudetów Zachodnich, mianowicie Karkonoszy i Gór Izerskich. Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie (zobacz 👉 szklarskaporeba.pl/trasy-zjazdowe) są jednymi z najnowocześniejszych w kraju. W razie potrzeby są oświetlane i sztucznie dośnieżane. Są tu trasy łatwe, o umiarkowanej trudności, jak i trudne, przeznaczone dla profesjonalnych narciarzy i snowboardzistów.

Najdłuższą "nartostradą" w Szklarskiej Porębie jest Lolobrygida, która liczy około 4500 m. Narciarze mają tu do dyspozycji 20 stoków, w tym 6 umiejscowionych na górze Szrenica, mającej 1362 m n.p.m. Wjazd na górę możliwy jest dzięki wygodnym dwóm wyciągom orczykowym oraz dzięki nowoczesnej, sześcioosobowej kolei linowej „Karkonosze Express”.  Na terenie samego ośrodka Ski Arena Szrenica dostępnych jest 12 km różnego rodzaju tras.

Sezon narciarski na tym obszarze trwa bardzo długo, od października-listopada, do marca-kwietnia. Oferuje łącznie ponad 100 km tras dla początkujących narciarzy, dzieci, jak i profesjonalistów. Znajdą tu coś dla siebie także narciarze biegowi - w Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Jakuszycach.

Karpacz

Modnym kurortem zimowym w Polsce jest Karpacz, położony u podnóża Śnieżki, w dolinie Łomnicy. Dla najbardziej zaawansowanych narciarzy w pobliżu Karpacza czeka kompleks Kopa. W samym Karpaczu zaś przygotowano 13 wyciągów przy stokach (zobacz 👉 karpacz.pl/wyciagi) - w sumie 28, z trasami dla każdego narciarza. Co ciekawe, w mieście jest też rynna snowboardowa, która ma homologację FIS. Większość stoków jest oświetlona, sztucznie naśnieżana i posiada wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Narciarze biegowi skorzystają z około 2,5 km tras położonych w Karpaczu Górnym oraz 13 km trasy przy schronisku "Dom Śląski".

Świeradów-Zdrój

Ten niewielki kurort narciarski w centrum Gór Izerskich, prócz dobrych tras zjazdowych liczących około 2,5 km długości (zobacz 👉 swieradowzdroj.pl/wyciagi-narciarskie), ma dobroczynny, leczniczy mikroklimat. Zaspokoi oczekiwania narciarzy na różnym poziomie zaawansowania. Na amatorów narciarskich akrobacji czeka ośrodek SKI&SUN Świeradów, gdzie zbudowano snowpark z przeszkodami, a do dyspozycji narciarzy pozostaje wyciąg orczykowy. Kurort posiada kolej gondolową, ułatwiającą przemieszczanie się na stoku.

Dziwiszów

U stóp Łysej Góry mieści się Mikrostacja Sportów Zimowych, która dysponuje kilkoma wyciągami i trasami narciarskimi - umiarkowanie trudnymi.

Czarna Góra

W Siennej na Dolnym Śląsku można skorzystać z kompleksu narciarskiego Czarna Góra (zobacz 👉 czarnagora.pl), który obejmuje nowoczesne wyciągi, w tym kolej krzesełkową, 8 wyciągów talerzykowych oraz karuzelę narciarską. Trasy zjazdowe liczą 8 km długości, a połowa z nich jest sztucznie naśnieżana. Panują tu bardzo dobre warunki do jazdy na nartach i desce snowboardowej. Można skorzystać ze szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu. W rejonie Spalonej i Lasówki, w Górach Bystrzyckich narciarze znajdą dobrze utrzymane i atrakcyjne trasy zjazdowe. W gminie Bystrzyca jest ich około 40 km. Na szczycie liczącej 1205 m n.p.m. Czarnej Góry, znajduje się dobry punkt widokowy.

Zieleniec

Narciarski kurort w Zieleńcu jest jednym z najbardziej lubianych przez mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko. Jest to największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, a jeden z większych w Sudetach. Zieleniec słynnie z mikroklimatu podobnego do alpejskiego, jako jedyny kurort narciarski w Polsce. Posiada on 28 wyciagów (zobacz 👉 zieleniec.pl/trasy/), 10 podświetlonych stoków, snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe).

Oprócz tego kurorty narciarskie z dobrymi trasami znajdują się w Bielicach, w Kamiennej Górze, Kamienicy, Lądku Zdrój, Lubawce czy w Międzygórze.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe kurorty narciarskie na Dolnym Śląsku? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Komentarze