1. Pozwiedzane.pl
  2. Niezbędne w podróży
Jak przetrwać upały w mieście?
Autor: Maksym Azovtsev / Źródło: stock.adobe.com

Jak przetrwać upały w mieście? 6 niekonwencjonalnych pomysłów na lato

Aktualizacja:

Piękna, wakacyjna pogoda za oknem nie dla wszystkich związana jest z beztroskim spędzaniem czasu na plaży. Dla tej części z nas, która latem nie może narzekać na brak zajęć i obowiązków, z pewnością przyda się parę wskazówek, które pomogą przetrwać upały w mieście! Jak radzić sobie z wysokimi temperaturami? Co zrobić, by nie dać się zwariować w korku, czy transportu komunikacją? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc i czuć się lepiej!

Sposobów na upały

Nawodnienie organizmu - izotonik domowej roboty!

Chyba nie istnieje bardziej uniwersalna i praktyczna wskazówka na poprawę złego samopoczucia, jak właśnie nawodnienie, które staramy się utrzymywać w naszym organizmie. Odpowiednie uzupełnianie płynów w ciągu doby (około 2,5 - 3 litrów dziennie) to skuteczny sposób na lepsze samopoczucie w trakcie upałów.

Domowy izotonik
Autor: geografika / Źródlo: stock.adobe.com

Niestety, przez ogrom pracy i obowiązków, zbyt często zapominamy o piciu wody. Jeśli masz z tym problem, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w butelkę wielokrotnego użytku, którą zabierzesz ze sobą dosłownie wszędzie.

Co, gdy smak samej wody wyjątkowo nam nie odpowiada? Wówczas, wzbogać ją o sok z cytryny lub liście mięty (tudzież melisy), a na pewno chętnie po nią sięgniesz! Wystarczy jeszcze szczypta soli i łyżka miodu (albo brązowego cukru), by powstał naturalny izotonik domowej roboty!

Wentylator - wersja kieszonkowa USB

Nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania w pracy i domu bez wentylatora lub klimatyzacji. Tego typu rozwiązanie może towarzyszyć nam również w trakcie pieszej wyprawy, zakupów i wszelkich innych czynności w ciągu dnia.

Przenośny mini wentylator USB
Autor: droidfoto / Źródlo: stock.adobe.com

Świetnymi gadżetami są wentylatory na USB lub poręczne, kieszonkowe wiatraczki zasilane pracą naszych dłoni. Alternatywa ta nie należy do kosztownych, a z pewnością nie raz uratuje Cię od stresu i frustracji w komunikacji miejskiej bądź w środku miasta.

Rolety plisowane z teflonem - pogromcy nagrzanych pomieszczeń

Od wschodu słońca minęło raptem kilkadziesiąt minut, a Twoje mieszkanie już swoją temperaturą przypomina piekarnik? Zasłony i żaluzje nie są w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem? Wybór rolet zarówno w domu, jak i biurze, pozwoli Ci zdziałać cuda.

Zaleca się, aby zaciemnienie w pomieszczeniach utrzymywać aż do momentu, w którym słońce "przejdzie" na drugą stronę budynku. W ten sposób, uzyskasz optymalną temperaturę, która pozwoli Ci pracować wydajniej i znacznie zmniejszyć poziom frustracji wynikający z upałów za oknem. Zaleca się, aby unikać wietrzenia mieszkania lub innych pomieszczeń w momencie, gdy cyrkulujące powietrze jest najcięższe.

Rolety plisowane z teflonem
Autor: Tomasz Zajda / Źródło: stock.adobe.com

Ciekawą opcją będą rolety plisowane (tzw. plisy), które od zewnętrznej strony pokryte są teflonem. Tak, to nie żart - dość dobrze zatrzymują światło słoneczne, co w upalne dni może być zbawienne.

Odpowiednie, zwiewne ubranie

Jeśli w pracy nie obowiązuje Cię sztywny dress code, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na odzież z bawełny, lnu oraz specjalnego splotu wełny - tak zwanego cool wool.

Odzież, ubranie na lato
Autor: Kaspars Grinvalds / Źródło: stoc.adobe.com

Za sprawą zwiewnej odzieży dobrej jakości zapewnimy sobie odpowiednią cyrkulację powietrza i szybsze chłodzenie organizmu. Czasem naprawdę warto zastanowić się, czy nasze złe samopoczucie i osłabienie nie wynika ze źle dobranej garderoby.

Zimne okłady na kark i głowę

Kwestie związane z higieną to podstawa bez względu na panującą za oknem pogodę! Jednak w trakcie wakacyjnych miesięcy zimny prysznic powinien być brany znacznie częściej niż przewiduje dotychczasowa norma i nie jest to złą, bezpodstawną praktyką.

Zimne okłady na kark i głowę
Autor: JackF / Źródło: stock.adobe.com

Zamiast cały dzień spędzać w gronie namnażających się bakterii i wydzielanego potu, odświeżenie ciała nawet w środku dnia to bardzo rozsądny pomysł. Jeśli masz okazję, skorzystaj również z zimnych okładów na kark i głowę lub chusteczek nawilżanych. Orzeźwienie idąca w parze z pozbyciem się nieprzyjemnego zapachu i uczucia lepkości ciała gwarantowana!

Gorące napoje

Choć dla wielu pomysł ten może wydawać się abstrakcyjny, wystarczy poznać podstawowe zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu, by dowiedzieć się, że ta praktyka ma swoją słuszność. Mieszkańcy krajów Azjatyckich w celu schłodzenia ciała spożywają gorące napoje nie bez powodu!

Spożywając płyny o drastycznie niższych temperaturach, zmuszamy nasz ochłodzony organizm do wytworzenia ciepła i zredukowania jego działania. Jeśli zależy nam zatem na długotrwałym ochłodzeniu to wypicie gorącego napoju na przykład w formie kawy lub herbaty wywoła naturalne ochłodzenie organizmu ze względu na chęć zneutralizowania temperatury dostarczonego napoju.

Komentarze