1. Pozwiedzane.pl
  2. Wyjazd na weekend
Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego

Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego - dla kogo taka propozycja na wakacje?

Aktualizacja:

Żeglarstwo to piękny sport dla każdego. Kto tylko raz poczuł wiatr w żaglach i we włosach, powiew bryzy na twarzy i emocje przy zwrotach przez sztag i przez rufę - ten wie o czym mowa! Kto jeszcze nie wie - ten ma szansę poznać od podstaw ten ciekawy sport. Żeglarstwo to cudowny bakcyl, którego warto połknąć.

Doskonale wszyscy wiemy, że żeglarstwo jest fantastycznym sportem i warto zapisać dziecko na obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego. Mogą tam pojechać dzieci od czternastu lat wzwyż, nie ma żadnych dodatkowych wymagań oprócz wieku. Obozy takie trwają zwykle około dwóch tygodni i odbywają się nad jeziorami. Uczestnicy nocują albo na jachtach, albo w ośrodku w domkach. Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego polega na codziennym pływaniu i szkoleniach, bez względu na pogodę. Wieczorami i popołudniami są także zajęcia z teorii żeglowania, przepisów, locji, nawigacji czy ratownictwa. Cały kurs jest bardzo ciekawy, ale też wymagający: należy dużo się nauczyć, dużo wiedzy przyswoić, zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/zeglarskie/) to w dużej mierze szkolenia - praktyka i teoria zajmują prawie cały czas. Mało już pozostaje wolnych chwil na inne aktywności, atrakcje czy wycieczki. Zazwyczaj z zajęć poza szkoleniem uda się zrealizować tylko ogniska i kąpiele w jeziorze z plażowaniem. Na wiele więcej nie ma czasu, gdyż nawet poza szkoleniem młodzież powtarza sobie materiał w wolnych chwilach. Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego kończy się bowiem egzaminem. Uczestnicy mają podczas kursu podręcznik, materiały szkoleniowe, linę do ćwiczenia węzłów i pomocnych instruktorów odpowiadających na wszelkie pytania. Czternaście dni nauki zwieńczone jest spotkaniem z certyfikowanymi egzaminatorami. Uczestnik zdaje praktykę, a zwykle kolejnego dnia - teorię. Egzamin teoretyczny trwa półtorej godziny i zawiera wiele zagadnień omówionych wcześniej na kursie i opisanych w podręczniku.

Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego dla większości uczestników kończy się bardzo miło - zdanym egzaminem i odebraniem dokumentu - patentu. Jednak nie wszyscy oczywiście dostąpią tego zaszczytu i nagrody - bo jeśli uczestnik zbyt mało się uczył, nieuważnie słuchał wykładowców lub nie opanował umiejętności praktycznych - wówczas egzaminu nie zda. Zdawalność egzaminów jest różna, na odrębnych turnusach może to być 50% zdanych testów, a na niektórych turnusach np. 70% zdanych testów. Zwykle niestety część osób odpada na egzaminie praktycznym lub teoretycznym. Nie trzeba wtedy powtarzać całego kursu, można zapisać się na sam egzamin w dowolnej miejscowości, gdzie tylko takie kursy i egzaminy są prowadzone. Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego to wyzwanie, które należy podjąć i w poważny sposób potraktować. Im starsze dziecko, tym łatwiej mu opanować tę wiedzę. Kiedyś egzaminy były od trzynastu lat i te dzieci miały często problem ze zdaniem.

Program obozu nie jest trudny dla przeciętnego nastolatka. Jest trochę nauki "szkolnej", ale też dużo nauki praktycznej, w której każdy ma szansę. Oczywiście wcześniejsze doświadczenia z jachtami pomagają - dziecko ma wtedy więcej wiadomości już na początku obozu, zna fachowe nazewnictwo, części jachtu - wówczas łatwiej szlifować te umiejętności i pogłębiać wiedzę, a nie zaczynać od zera. Jednak na obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego jeżdżą też dzieci nie mające wcześniej styczności z żeglarstwem i te dzieci również dają radę i zdają egzaminy. Także wszystko jest tu indywidualną sprawą.

Na pewno samo żeglarstwo jest warte tej nauki. Po takim kursie uczestnik wie, że poznał podstawy żeglowania i umie samodzielnie i bezpiecznie poprowadzić jacht. Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego jest świetną okazją do poznania znajomych, z którymi potem nastolatek może umawiać się na kolejne wakacje, a na studiach - już na samodzielne pływanie w grupie znajomych.

Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego daje możliwość poznania fajnych ludzi, kultury żeglarstwa, szant, poszanowania przyrody. Jest to możliwość sprawdzenia się w nowych i czasem trudnych warunkach, sprawdzenia się we współpracy w grupie. Są to bardzo ważne elementy. Żeglarskie wakacje mają sens - więc warto zapisać dziecko na obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego.

Komentarze