1. Pozwiedzane.pl
  2. Wyjazd za granicę
Szanghaj nocą
Autor: Leslin_Liu / Źródło: pixabay.com

Podróż do Chin - co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Aktualizacja:

Chiny to państwo bardzo odmienne kulturowo od krajów Europy, dlatego planując podróż do Azji Wschodniej, warto się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Niezbędne formalności, jakie trzeba dopełnić, to: wiza oraz ważny paszport. Warto wykupić również dodatkowe ubezpieczenie oraz zapoznać się z chińskim savoir-vivre’em.

Do Chin można polecieć za pośrednictwem Air China, czyli chińskich narodowych linii lotniczych. Jest to jeden z największych przewoźników na świecie, oferujący komfortowe loty również z Polski, z takich miast, jak: Warszawa, Gdańsk, Rzeszów, Kraków, Katowice. Linie lotnicze Air China oferują bezpośrednie loty między innymi do: Szanghaju, Pekinu, Shenzhen.

Wiza do Chin, paszport

  • Wiza

Od polskich obywateli, którzy planują podróż do Chin, wymaga się posiadania ważnej wizy pobytowej bądź tranzytowej. Osoby, które ubiegają się o wizę w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, a także w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, od maja 2019 roku muszą wypełnić specjalny wniosek internetowy oraz umówić się na spotkanie za pośrednictwem strony: https://cova.cs.mfa.gov.cn. Więcej szczegółowych informacji dotyczących wszelkich formalności związanych z wyjazdem do Chin zainteresowani dowiedzą się w Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych. Planując podróż do Azji Wschodniej, warto również wiedzieć, że w punktach granicznych od cudzoziemców (w przedziale wiekowym 14–70 lat) pobierane są odciski palców. Przyjezdni powinni także pobrać później wydruk z potwierdzeniem wykonania danej czynności.

  • Paszport

Wybierając się do Chin, trzeba mieć również ważny paszport (przez co najmniej sześć miesięcy od terminu, w którym upływa ważność wizy chińskiej). Od osób indywidualnych bardzo często wymaga się także okazania biletu powrotnego.

Ubezpieczenie, szczepienia

Planując podróż do Chin, jak również każdą inną poza teren naszego kraju, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Ponadto trzeba także zastanowić się nad wykonaniem szczepień. Nie są one obowiązkowe, ale w przypadku niektórych regionów Chin (zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju) – zalecane. Przed wyjazdem należy zatem koniecznie zorientować się, jakie ewentualne szczepienia najlepiej wykonać. Warto pamiętać także o tym, że nie wszystkie zagraniczne leki będą dostępne w Chinach, zatem najrozsądniej jest najpotrzebniejsze medykamenty zabrać po prostu ze sobą. W przypadku leków na receptę dokument warto również mieć przy sobie, aby w razie potrzeby okazać go na lotnisku.

Chiński savoir-vivre

Wybierając się na inny kontynent, warto zapoznać się z obyczajami, jakie panują w miejscu docelowym naszej podróży. Chińczykom nie są obce takie zachowania, jak: bekanie, mlaskanie czy siorbanie przy stole, a nawet załatwianie potrzeb fizjologicznych na ulicy. Nieodłącznym elementem każdego oficjalnego obiadu jest toast. Wówczas należy stuknąć szklanką o stół i wypić do dna znajdujący się w niej napój. W przypadku wizyty w restauracji za posiłek zwykle płaci gospodarz, ponieważ w Chinach nie praktykuje się zasady wystawiania indywidualnych rachunków.

Materiał zewnętrzny

Komentarze