1. Pozwiedzane.pl
  2. Niezbędne w podróży
Jedzenie i picie w podróży
Autor: pressmaster / Źródło: stock.adobe.com

Jedzenie i picie (czyli prowiant i nawodnienie) podczas podróży w upale

Aktualizacja:

Okres wakacji i urlopów to często moment dużej liczby wyjazdów, wycieczek, a przede wszystkim dalekich podróży. W związku z wysokimi temperaturami, szczególnie w okresie letnim, konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie i dobre przygotowanie prowiantu. W jaki sposób zwrócić uwagę na aspekt żywieniowy w trakcie podróży? O czym warto pamiętać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Pij wodę w podróży!

Nie od dziś wiadomo, że w trakcie wysokich temperatur nawodnienie to elementarna kwestia. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów, nasze samopoczucie i możliwości kondycyjne będą pozostawiały wiele do życzenia. Zarówno w pracy, jak i na wyjeździe, dobry humor i możliwości pokonywania codziennej trasy to kluczowy element, bez którego trudno będzie zaliczyć nasz dzień do udanych. Zaleca się, aby każdego dnia, bez względu na pogodę i temperaturę, spożywać równomiernie minimum 1,5 litra wody. Oczywiście ilość tę zwiększa się w zależności od masy ciała, wzmożonej aktywności fizycznej, a także rosnących temperatur.

Nawodnienie organizmu - picie wody w podróży
Autor: nesbazdar / Źródło: stock.adobe.com

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczasu upału?

Każdego uczestnika podróży zaopatrz w butelkę wody. Może to być sklepowy napój lub popularna butelka z filtrem. W przypadku wakacji z dziećmi, nie zapomnij o systematycznym spożywaniu wody i przypominaniu o tym swoim maluchom. Jeśli masz więcej czasu, przygotuj domową lemoniadę, dodaj do butelki odrobinę soku z cytryny (lub całe kawałki), miętę lub świeże owoce.

Nawadnianie organizmu wcale nie musi kojarzyć się z nielubianym obowiązkiem. Spraw, aby wspólne picie wody stało się przyjemnością! Doceniaj wydolność swojego organizmu wtedy, kiedy dbasz o jego gospodarkę wodno-elektrolitową. Z butelką wody każdy wyjazd będzie znacznie bardziej udany, a podróż nie sprawi aż tak dużego dyskomfortu. Jak już wspomnieliśmy, staraj się więc pić wodę systematycznie, nawet, gdy nie odczuwasz pragnienia. Najlepiej gdyby nie była ona za bardzo schłodzona, jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury pokojowej.

Butelka wody z filtrem i owocami w podróży
Autor: manuta / Źródło: stock.adobe.com

Suchy prowiant - przekąski w podróży

Upały nie sprzyjają planowaniu posiłków z wyprzedzeniem. Przygotowane kanapki mogą nie wytrzymać temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Co innego, kiedy do dyspozycji mamy na przykład lodówkę turystyczną. Wtedy kwestie związane z problematycznym transportem żywności w trakcie upałów nas nie dotyczą. Jeśli jednak, stawiasz na tradycyjne rozwiązania, świetną przekąską będą orzechy, batoniki bez czekolady czy wafle ryżowe. Ważne, aby zainwestować w produkty spożywcze, które nie roztopią się, a ich transport będzie łatwy i nie okaże się dla nas problematyczny.

Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z postojów na trasie. W ich trakcie, możecie zaopatrzyć się na stacji benzynowej lub w sklepie spożywczym w "dania na szybko", które wcale nie muszą być niezdrowe. Obecnie do dyspozycji mamy wiele możliwości, które pozwolą w skomponowaniu pełnowartościowego posiłku.

Pomysły na prowiant handmade

Zamiast hot dogów na stacji, zadbaj o ciekawe rozwiązania dla swojej rodziny w postaci... tortilli, makaronów, musli czy ciasteczek. Doskonale w trakcie wyjazdu sprawdzą się specjały, które nie mogą zepsuć się w trakcie podróży, są łatwe do przetransportowania i spożycia "w biegu". Możesz na przykład upiec dla całej rodzinki muffinki w dwóch wersjach - słodkiej i słonej.

Suchy prowiant w podróży
Autor: Carmen Steiner / Źródło: stock.adobe.com

Kolejnym sposobem jest zrobienie omletów z wybranymi dodatkami, drożdżowego ciasta czy owsianych ciasteczek. Oczywiście nie można nie wspomnieć świeżych owoców, lub nawet warzyw. Takie rozwiązanie pozwoli Ci pokonać "mały głód" nawet w najmniej niespodziewanym momencie i dostarczyć pełnowartościowy posiłek.

Jak zadbać o swoje zdrowie w podróży?

Podróż w trakcie upałów to wyzwanie nie tylko dla najmłodszych czy zwierząt. Tak wysokie temperatury działają osłabiająco i bardzo często są powodem dodatkowego zmęczenia. Jeśli jednak chcemy zadbać o pozbycie się problemów ze zdrowiem, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie i systematyczne picie wody. Mimo wysokich temperatur posiłki są równie ważne! Nie zapomnij o tym, by nawet w przypadku słabnącego apetytu zaopatrzyć się w prowiant, który pomoże przetrwać ciężkie warunki.

Zobacz 👉 Jak przetrwać upały w mieście?

Komentarze