1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Aula Leopoldina Wrocław
Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Aula Leopoldina we Wrocławiu

Aktualizacja:

Aula Leopoldina mieści się w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwiedzanie nietuzinkowej części budynku w stylu późnego baroku jest możliwe w głównym gmachu uczelni. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego to miejsce, w którym odbywają się liczne koncerty, w tym koncert sylwestrowy. Poznaj nasze wyjątkowe miejsca we Wrocławiu. Informacje o jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków znajdziesz na łamach naszego wpisu.

Historia budowy Auli Leopoldina

Aula powstała wraz z pozostałymi budynkami. W latach 1728 - 1732 powstał Uniwersytet Wrocławski, a wraz z nim funkcjonować zaczęła Aula Leopoldina. Do dziś, aula to miejsce, gdzie odbywa się między innymi Koncert Noworoczny. Miejsce z późnego baroku zawdzięcza swoją nazwę cesarzowi Leopoldowi I. Był on głównym sponsorem budowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Na samym początku, jak podają informacje i artykuły, Aula Leopoldina miała pełnić funkcję reprezentacyjną.

Za projekt miejsca odpowiedzialny był Christophorus Tausch, który wcześniej uczył się od samego Andrei Pozza. Aula jest ozdobiona freskami, które zostały wykonane przez Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca. Zwiedzanie pozwoli również na przyjrzenie się elementom takim jak: rzeźby Franza Josepha Mangoldta i ornamenty sztukatorskie oraz marmoryzacje wykonane przez Ignazio Provisore. Spójność miejsca została uzyskana za sprawą rzeźb, odpowiednich konstrukcji architektonicznych i dzieł malarskich.

Aula Leopoldina - opis konstrukcji

Część gmachu, którą jest aula, została wykonana w trójdzielnej kompozycji. W trakcie tworzenia budynku, nastąpiło wyodrębnienie podium i audytorium wraz z emporą muzyczną wspartą na filarach. Wnętrze w kształcie trapezu wraz z umieszczoną na nim rzeczoną emporą to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli auli. W ścisłym sercu, Aula Leopoldina doczekała się grupy rzeźbiarskiej, z samym patronem na tronie. Wokół niego nie brakuje alegorii i personifikacji. Oto najważniejsze przykłady z nich:

  • Młodzieniec z oślimi uszami - symbol głupoty,
  • Starzec z lustrem - alegoria roztropności,
  • Kobieta z ulem - jako symbol zapobiegliwości,
  • Kobieta z włosami w nieładzie - alegoria zwady.
Sala barokowa - Aula Leopoldina we Wrocławiu
Autor: Angelo D'Amico / Źródło: stock.adobe.com

Tuż pod kolumnami, po dwóch bokach znajdują się posągi synów cesarza Leopoldina I, którzy również byli cesarzami: Józefa I i Karola VI. Przed nimi mieści się stalle, loża lektora i kanclerza, a nieopodal fresk z poświęceniem uczelni Matce Boskiej.

Nad samym audytorium auli, znajduje się alegoryczny fresk. Symbolizuję on apoteozę Mądrości Bożej. Wokół niego znajdują się mniejsze freski, które zdobią wnęki okienne i nawiązują do nowożytnych uczonych. Na ścianach widnieje aż 16 portretów osób, które zostały uznane za zasłużone dla zakonu Jezuitów lub czynnie brały udział w poszczególnych etapach budowy i funkcjonowania samego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Niestety, w roku 1997 zostało skradzionych aż osiem oryginalnych portretów, z których zdołano odzyskać wyłącznie dwa. Pozostałe sześć portretów jest zastąpione przez kopie. Tuż przy ścianach tej niezwykłej auli, znajdziemy loże profesorskie. Z kolei empora muzyczna została przyodziana stiukową balustradą, na której znajdziemy popiersia i herby dyrektora Urzędu Zwierzchniego, Jana Antoniego Szaffgotscha wraz z freskiem z alegorią Śląska.

Aula Leopoldina - współczesność

Aula Leopoldina - Uniwersytet Wrocławski
Autor: bnorbert3 / Źródło: stock.adobe.com

Co ciekawe, mimo ogromnych zniszczeń, jakie dotknęły Wrocław w trakcie II Wojny Światowej, sama aula została w niemal nienaruszonym stanie. Obecnie jest wykorzystywana jako część muzeum uniwersyteckiego, gdzie organizowane są najważniejsze uroczystości, takie jak immatrykulacja. Blisko przez trzy lata, między 2015, a 2018 rokiem, miejsce miały prace remontowe i konserwatorskie. Zadbano o wzmocnienie stropów, przywrócenie dawnego blasku fresków, polichromii, malowideł, snycerki i sztukaterii. W trakcie wprowadzania zmian zaangażowano w działania profesjonalistów z ANTIQA Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Wit Podczerwiński.

Godziny otwarcia, cennik zwiedzania

Zwiedzanie jest możliwe między październikiem, a kwietniem - codziennie z wyjątkiem środy od 10:00 do 16:00. Z kolei od maja do września aula dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem środy) od 10:00 do 17:00 oraz w weekendy w godzinach 10:00 - 18:00.

Bilety wstępu są sprzedawane do 30 minut przed zamknięciem. Ceny biletów nie obowiązują studentów oraz pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei, dla odwiedzających bilety plasują się w zależności od ilości sal, jakie zamierzamy odwiedzić od 12 do 14 złotych dla osoby dorosłej i od 8 do 10 złotych dla osób, którym przysługują bilety ulgowe. Rodziny mogą skorzystać z ciekawej oferty biletu rodzinnego dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci. Dzięki temu, wstęp na 4 sale dla całej grupy kosztować będzie 30 złotych. Cennik wraz z dokładnymi informacjami znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz 👉 muzeum.uni.wroc.pl/godziny-otwarcia/

Komentarze