1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Fontanny we Wrocławiu
Autor: Leonid Tit / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Fontanny we Wrocławiu

Aktualizacja:

Któż z nas nie lubi patrzeć na przepiękne fontanny, które zwłaszcza w upalne dni potrafią dać choć namiastkę ochłody? Okazuje się, że Wrocław ma ich całkiem sporo, począwszy od tych zabytkowych, prawdziwych arcydzieł sztuki, po te najnowsze, futurystyczne, multimedialne i prawdziwie monumentalne. Sprawdź, które fontanny koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Wrocław.

Fontanna na pl. Orląt Lwowskich

Jest to jedna z najstarszych fontann we Wrocławiu. Powstała ona jeszcze w XIX wieku, a została zaprojektowana przez Ferdinanda Alexandra Kaumanna w 1870 roku. Podstawową funkcją fontanny miało być oczyszczania powietrza, zanieczyszczanego odjeżdżającymi z Dworca Świebodzkiego lokomotywami na węgiel. We wczesnych latach funkcjonowania fontanny posiadała dodatkowo figurę anioła na środku.

Zwiedzanie warto kontynuować udając się z Pl. Orląd Lwowskich na Pl. Jana Pawła II, gdzie na pierwszy rzut oka naszą uwagę na pewno przykuje kolejna z opisywanych fontann.

Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa

Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa
Fontanna "Alegoria Walki i Zwycięstwa" we Wrocławiu - Źródło: Pozwiedzane.pl

Robiącą niesamowite wrażenie jest zabytkowa fontanna "z lwami", której właściwa nazwa to "Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa". Jest jedną z najbardziej popularnych fontann we Wrocławiu i nazywana również Studnią Walki i Zwycięstwa.

Sama fontanna powstała w 1905 roku. Jej konstrukcja składa się z dwóch pomników i dużej kaskadowej fontanny miedzy nimi. Na pomnikach zobaczyć możemy podobizny Samsona i lwów. Na pierwszej rzeźbie Samson walczy z lwem, na drugiej siedzi zwycięsko na pokonanym zwierzęciu.

Fontannę zaprojektowali Bernard Sehring i Ernst Seger w stylu barokowym. Za finansowanie obiektu odpowiadał Otto Bismarck. Od początku XX wieku jest ważnym elementem Starego Miasta i standardowym widokiem z pocztówek. Warto zobaczyć ten obiekt także po zmroku, ponieważ fontanna jest podświetlana. Od roku 1980 Fontanna Alegorii Walki i Zwycięstwa jest wpisana do rejestru zabytków.

Samson walczący z lwami - Fontanna - Wrocław
Samson walczący z lwami - Fontanna - Wrocław - Źródło: Pozwiedzane.pl

Kontynuując zwiedzanie i kierując się w stronę wrocławskiego Rynku warto zatrzymać się na nim na dłuższą chwilę, by zobaczyć futurystyczną fontannę ze szkła.

Fontanna na Rynku (Pl. Gołębi)

Fontanna na Rynku we Wrocławiu
Fontanna na Rynku we Wrocławiu - Autor: Photocreo Bednarek / Źródło: pl.fotolia.com

Fontanna powstała w 1996 roku za kadencji prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego, od którego nazwiska dostałą nazwę „Zdrój”. Fontanna znajduje się w zachodniej części Rynku. Projekt fontanny został przygotowany przez profesora Alojzego Gryta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okół tej fontanny od samego początku było dużo kontrowersji. Mieszkańcy Wrocławia protestowali, że nowoczesna fontanna nie pasuje do zabytkowego charakteru centrum miasta. Fontanna posiada obieg zamknięty, dlatego nie powinno się z niej pić wody.

Fontanna Niedźwiadek przy Ratuszu

Oryginalna fontanna misia powstała w roku 1904, wykonana w brązie przez Ernsta Moritza Geygera. Została postawiona na lewo od wejścia do Piwnicy Świdnickiej. Figura ma 150 centymetrów a waży ponad 200 kilogramów. Jednakże oryginał fontanny zniknął w 1945 roku po oblężeniu Wrocławia. W 1998 po zebraniu funduszy wykonano na podstawie fotografii taką samą fontannę i ustawiono ją tam gdzie wcześniej.

Z Rynku już tylko kilka kroków na Pl. Solny, a tam...

Smoki na pl. Solnym

Fontanna na Placu Solnym znajduję się pomiędzy wrocławskimi kwiaciarniami, przez co nie zawsze widoczny dla wszystkich turystów.  Powstała w 1997 roku według projektu Tomasza Myczkowskiego i Ryszarda Mazura.

Po drugiej stronie Rynku znajdują się dwie popularne ulice - Szewska i Oławska, a na nich dwie interesujące, stosunkowo młode fontanny...

Fontanna na ul. Oławskiej

Fontanna stoi również od 2007 roku na ulicy Oławskiej w drodze z Galerii Dominikańskiej do Rynku. W trakcie upalnych dni, wrocławianie bardzo korzystają z tej fontanny po której można się przejść, gdyż nie jest niczym odgrodzona i jest na poziomie chodnika.

Fontanna - Wrocław, ul. Oławska
Fontanna - Wrocław, ul. Oławska - Źródło: Pozwiedzane.pl

Fontanna na ul. Szewskiej

Inaczej zwana „Piłka i Woda” powstała przed Euro 2012. Fontanna znajduje się na placu przy skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Wita Stwosza. Odnowiony skwer pod kościołem Marii Magdaleny jest miejscem wypoczynku Wrocławian i turystów. Na placu bardzo często odbywają się targi żywności.

Udają się z ulicy Szewskiej (bądź z Rynku) wzdłuż ul. Kuźniczej, na jej końcu trafimy na Plac Uniwersytecki. To tam, przeg gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego spogląda na nas "Szermierz" trzymający szpadę.

Fontanna "Szermierz" (Pl. Uniwersytecki)

Fontanna "Szermierz" we Wrocławiu
Fontanna "Szermierz" we Wrocławiu - Autor: thauwald-pictures / Źródło: pl.fotolia.com

Jest to najbardziej oblegana przez studentów fontanna wrocławska. Przychodzą pod nią świętować zakończoną walkę z sesją, w bardzo różny sposób - zwykle pływając w niej. Zdarzają się też bardziej kreatywne pomysłu jak wlewanie płynu do kąpieli czy szampana, aby w ten sposób zgodnie z nazwą fontanny uhonorować swoją walkę i zwycięstwo.

Kolejną fontannę warto, a nawet należy zobaczyć po zmroku. Jest to stosunkowo nowa budowla, największa w Polsce i jedna z największych fontann w Europie...

Fontanna multimedialna (Pergola - Hala Stulecia)

Fontanna multimedialna we Wrocławiu
Fontanna multimedialna we Wrocławiu - Autor: Grzegorz Polak / Źródło: pl.fotolia.com

Inaczej zwana Wrocławską Fontanną jest największą tego typu budowlą w całej Polsce oraz jedną z największych w Europie. Fontanna posiada ponad 300 dysz tryskających wodą w różnych formach, od gejzerów do piany czy mgiełki. Od paru lat jest to jedna z najczęściej obleganych atrakcji we Wrocławiu.

W okresie letnim od maja do września są prezentowane pokazy dzienne (pomiędzy 10:00 a 17:00, o równych porach) oraz pokazy wieczorne (18:00 do 22:00). W trakcie wieczornych pokazów widowisko jest podświetlane w różnych kolorach. Na środku fontanny tworzy się wodny ekran, na którym puszczane są różne projekcje. Całości towarzyszy synchronizowana muzyka puszczana z głośników dookoła ogromnej fontanny. Dodatkowo są również pokazy specjalne, które są bardziej widowiskowe. Organizowane one są weekendy święta w okolicach godziny 22:00 (grafik zmienny).

Ta fontanna znajduje się na Pergoli zaraz obok Hali Stulecia. Jest to jedne z najpiękniejszych miejsc we mieście zaraz w sąsiedztwie Ogrodu Japońskiego czy Parku Szczytnickiego. Park ten wraz z całym kompleksem Hali Stulecia jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców na spacery i spokojny weekendowy wypoczynek.

Fontanna Jagusia przy Hutmenie

Powstała w 1974 w tzw. "czynnie społecznym" przez pracowników zakładu Hutmen. Rzeźbę projektował rzeźbiarz Tadeusz Teller, w którego zamyśle fontanna miała przedstawiać ciało kobiety.

Fontanna przy CH Magnolia

Fontanna znajduję się przed wejściem do Centrum Handlowego „Magnolia” od strony ulicy Legnickiej. Magnolia jest jednym z największych centrum handlowo-rozrywkowo-rekreacyjne na Dolnym Śląsku. 

Fontanna Krasnali przy Teatrze Lalek

Fontanna Krasnali powstała w 2007 roku, a autorem koncepcji i rzeźb był ilustrator książek Paweł Pawlak. Fontanna przedstawia krasnala Wierzbownika na konarze wierzby oraz czterech krasnali oraz kota dookoła wierzby. Fontanna znajduje się na pl. Teatralnym przy skrzyżowaniu ulic Bożego Ciała i Widok przed gmachem Teatru Lalek. Tuż za nią zaczyna się Park Mikołaja Kopernika i dawna Promenada Staromiejska.

Fontanna na pl. Św. Macieja

Fontanna znajduję się na placu Świętego Macieja na wrocławskim Nadodrzu. Cały plac wraz z fontanną powstał w latach 1874-85 według projektu Otto Bauera i Guido Drabiziusa.

Zespół Trzech Fontann przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i Moście Grunwaldzkim

Fontannę ustawiono zaraz przy Moście Grunwaldzkim po stronie Wybrzeża Wyspiańskiego. Złożona ona jest z trzech dużych kamiennych brył - łączna jej długość to ok. 50m. Dookoła fontanny ustawione są ławki, na których często w trakcie roku akademickiego wypoczywają studenci pobliskiej Politechniki Wrocławskiej.

Wrocław posiada jeszcze wiele mniejszych, większych, starszych czy nowszych fontann. Niektóre z nich to:

  • „Chłopiec z łabędziem” w Parku Staromiejskim,
  • fontanna  w barokowym ogrodzie przed południowym skrzydłem wrocławskiego Ossolineum,
  • wodotryski ulokowane przy Rondzie Reagana koło akademika „Dwudziestolatka”,
  • fontanna w  Parku Stanisława Tołpy,
  • fontanna na odrestaurowanym Ryneczku starego Psiego Pola,
  • fontanna przed Dworcem Głównym PKP,
  • fontanna na Bulwarze Dedala – Gądów Mały.

Komentarze