1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Miody Wrocław - zdrowiesmakuje.pl
/ Źródło: zdrowiesmakuje.pl
Wrocław

Gdzie szukać prawdziwego miodu we Wrocławiu

Aktualizacja:

Każdy z nas potrafi wyobrazić sobie słodki smak miodu. Jednak gdzie szukać najlepszego, prawdziwego miodu we Wrocławiu? Alternatyw jest kilka!

Słysząc słowo "miód" możemy wyobrazić sobie drewniany ul, w którym setki pszczół wykonują ciężką, mozolną pracę, zanosząc do niego nektar pozyskiwany z kwiatów, tworząc w ten sposób tę słodką, bursztynową ciecz. Bez wątpienia jest to długi i nużący proces, wymagający od pszczół wielkiego poświęcenia. Nie bez przyczyny nazywamy solidną i rzetelną osobę mianem: "pracowity jak pszczoła". W końcu owe stwierdzenie wzięto właśnie od małych robotnic.

Miód wytwarzany w ulu ma wiele właściwości. Z całą pewnością możemy posunąć się do stwierdzenia, iż każdy z nas używa miodu w inny sposób. Niektórzy używają go jako naturalnego cukru do herbaty, kolejni spożywają go z różnego rodzaju serami, inni zaś preferują miód jako lekarstwo. W miodzie zawarte są cukry proste, które wchłaniane są do krwi i przetwarzane na energię, toteż miód jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną czy umysłową.

Dzięki swoim właściwościom miód chroni w pewnym stopniu przed działaniem zanieczyszczonego środowiska oraz redukuje toksyczne działanie alkoholu, nikotyny i innych używek. Co więcej, obniża ciśnienie, poprawia krążenie krwi, a także działa ochronnie na wątrobę. Miód odznacza się również właściwościami przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi. U dzieci spożycie miodu wzmaga rozwój umysłowy i zwiększa odporność na choroby. Ponadto często wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, na przykład w różnego rodzaju kremach nawilżających. Każdy z nas potrafi wyimaginować sobie słodki smak tej lepkiej substancji. Jednak gdzie szukać jak najlepszego, prawdziwego miodu we Wrocławiu? Gdzie kupić surowy miód? Alternatyw jest kilka...

Miody naturalne z pasieki
Żródło: zdrowiesmakuje.pl

Miód z supermarketu

Dla zabieganych ludzi, niemających zbyt wiele czasu na szukanie tej pysznej mieszaniny, najlepszą opcją jest zwykły supermarket. Półki sklepów po brzegi zapełnione są miodami, różnych firm, w których można przebierać do woli. Jednak skąd wziąć pewność, iż wybrany przez nas miód jest w stu procentach prawdziwy i bez niezdrowych dodatków, których tak bardzo chcemy unikać?

Odpowiedź jest bardzo prosta! Po pierwsze wystarczy dobrze czytać etykiety umieszczone na słoiczkach z miodami. Aby rozpoznać dobry miód należy zwracać szczególną uwagę na jego stan skupienia. Miód jest płynny tylko kilka tygodni (wyjątkiem jest miód akacjowy) w roku, zaraz po jego uzyskaniu, toteż warto dokładnie sprawdzić datę jego produkcji. Istotne jest, by miód wytwarzany był z nektaru kwiatów i spadzi występujących w naszym kraju. Mieszanki miodów z krajów UE i spoza proponujemy omijać szerokim łukiem. Należy także pamiętać, że prawdziwy miód (nie "podkręcany" cukrem lub innymi dodatkami) ma swoją cenę. Nie oznacza to rzecz jasna, że sama cena załatwia sprawę, ale czujności nigdy za wiele. Nie warto dać się nabrać na sklepowe promocje.

Miód ze sklepów z ekologiczną żywnością

Jeśli nie jesteś fanem supermarketów, a chcesz mieć pewność zakupu produktu ze sprawdzonego źródła, idealnym rozwiązaniem będzie kupno miodu w sklepie ze zdrową żywnością. Sklepy takie można znaleźć zarówno w mieście jak i w Internecie. Sklepy ekologiczne starają się zawiązywać współpracę z pasiekami, stąd mamy większą pewność, że produkty, które w nich kupimy będą w pełni naturalne. Właściciele sklepów ekologicznych osobiście dbają o jakość produktów. Niestety jednym z minusów jest wygórowana cena, ponieważ właściciele doliczają dodatkową marżę, co sprawia, że automatycznie produkty są droższe. Nasuwa się więc pytanie: po co przepłacać? Wcale nie musimy tego robić. Więc jak załatwić to inaczej?

Miód prosto od pszczelarza

Miód jest na tyle popularnym produktem, że można go znaleźć wśród znajomych czy sąsiadów. Jeżeli chcemy mieć miód prawdziwy, prosto z pierwszej ręki, najlepszą opcją będzie udanie się do prywatnej pasieki. Przecież wokół nas jest ich dziesiątki. Przykładem jest pasieka Zdrowie Smakuje (http://www.zdrowiesmakuje.pl) zlokalizowana nieopodal góry Ślęża i miejscowości Sobótka. Kupowanie miodu prosto z pasiek ma masę zalet. Nie dość, że znamy pochodzenie kupowanego przez nas miodu to kupujemy go w dobrej cenie i jakości. Innowacją w branży wyżej wymienionej pasieki jest pominięcie pośredników transakcji, przy zaoferowaniu dostawy lokalnej na terenie Wrocławia. Jako, że jest to rodzinna pasieka z tradycjami, zamówienia realizowane są z największą starannością. Wszystko rodzi się z pasji, toteż nie ma tutaj miejsca na brak rzetelności.

Miód lipowy - zdrowiesmakuje.pl
Źródło: zdrowiesmakuje.pl

Podsumowując. Miód to nie tylko świetny naturalny słodzik do ciepłych napojów, ale także wspaniały lek oraz kosmetyk. Ma szerokie zastosowania w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Daje siłę, a jedzony na śniadanie z grzankami umila nam ponure poranki. Mało kto z nas wie, że miód ma swoje początki już w Starożytnym Egipcie, toteż jest z nami przeszło 5 tysięcy lat.

Skąd go czerpać? Przedstawiłam kilka alternatyw. Warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy i zdecydować się na najlepszą opcję. We współczesnym świecie, pełnym biegu i braku czasu, ciężko wygospodarować chwilę, aby szukać prywatnych pasiek czy ekologicznych sklepów, które zaoferują nam zdrowy, naturalny miód. Jednak z pewnością należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, a produkty, które spożywamy najlepiej kupować u samego producenta.

Autorem artykułu jest redakcja serwisu ZdrowieSmakuje.pl