1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Hala Stulecia we Wrocławiu
Autor: foto_neverland / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Hala Stulecia we Wrocławiu (dawniej Hala Ludowa)

Aktualizacja:

Odwiedzając zabytki i ciekawe miejsca Wrocławia, nie sposób pominąć w swych planach Halę Stulecia. Położona w obrębie przepięknego kompleksu parkowego, przyciąga każdego roku tysiące turystów, kusząc swą niezwykłą konstrukcją.

Wybudowana w 1912 roku Hala Stulecia (do niedawna Hala Ludowa, której nazwa pochodziła rodem z PRL-u) to monumentalna budowla, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 2006 roku. Autorem projektu tej największej (w tamtych czasach) żelbetonowej budowli na świecie był niemiecki architekt Max Berg. Jej pierwotnym przeznaczeniem miały być różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe, co do dziś jest kontynuowane z różnym natężeniem.

Kompleks powstał z okazji upamiętnienia wygranej bitwy przez wojska pruskie nad armią Napoleona Bonaparte pod Lipskiem. Z tej okazji budowę Hali Stulecia miała uświetnić Wystawa Światowa. Na jej miejsce wybrano teren położony na skraju Parku Szczytnickiego, dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś mieścił się tor wyścigowy.

Hala Stulecia to miejsce spotkań i imprez kulturalnych Wrocławia

Pod Halą Stulecia zorganizowano bajeczny teren nazwany Pergolą. Jest to jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc spacerowych Wrocławian, którzy tłumnie przychodzą tu odpocząć w towarzystwie uroczego oczka wodnego.

Fontanna multimedialna we Wrocławiu
Fontanna multimedialna przy Hali Stulecia we Wrocławiu - Autor: Grzegorz Polak / Źródło: pl.fotolia.com

Na Pergoli w miesiącach letnich możemy zobaczyć cud techniki pod postacią niezwykle efektownej i multimedialnej fontanny wodnej, która grą świateł, laserów oraz cudownie dopasowanej muzyki zachwyca już od kilku lat osoby odwiedzające to miejsce.

Tuż obok Pergoli zakochane pary znajdą jedno z najbardziej romantycznych miejsc, jakie może zaoferować Wrocław - Ogród Japoński. Niezwykle zaprojektowany, pełen egzotycznych kompozycji roślinnych, umili czas i pozwoli na odprężenie po ciężkim dniu zwiedzania, przenosząc nas w stylistykę kraju kwitnącej wiśni.

Iglica przed Halą Stulecia we Wrocławiu
Autor: foto_neverland / Źródło: pl.fotolia.com

Obiektem, który znajdziemy nieopodal Pergoli, a którego nie wolno nam przegapić, jest słynny Wrocławski Ogród Zoologiczny rozsławiany niegdyś przez małżeństwo Państwa Gucwińskich. Od czasów emisji w telewizji programu "Z kamerą wśród zwierząt" minęło już sporo czasu, jednak wrocławskie ZOO rozwija się nieustannie, dzięki czemu możemy spotkać tu niesamowite gatunki zwierząt i umilić czas naszym pociechom.

Popularna Hala Stulecia jest miejscem niezwykłym, która w swojej świetlanej przeszłości gościła największe umysły, sportowców i artystów. Sam obiekt jak i jego otocznie wpisuje się w miejsce obowiązkowe w kalendarzu atrakcji odwiedzających Stolicę Dolnego Śląska. Przez cały rok w Hali Stulecia odbywają się największe wrocławskie imprezy, targi czy koncerty.

Zobacz 👉 Oficjalna strona Hali Stulecia: halastulecia.pl

Jak dojechać na Halę Stulecia?

Do Hali Stulecia najprościej dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajem: 1, 2, 4, 10
  • autobusem dziennym: 145, 146
  • autobusem nocnym: 253, 255

Zobacz 👉 wroclaw.pl/linie-na-przystanku-hala-stulecia-wroclaw

Galeria zdjęć Hali Stulecia

Komentarze