1. Pozwiedzane.pl
 2. Wrocław
Juwenalia Wrocław
Autor: magicpitzy / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Juwenalia 2021 we Wrocławiu

Aktualizacja:

Juwenalia studenckie to szczególny czas w roku, kiedy całym miastem rządzą studenci. To czas pełen świetnych koncertów na żywo, inspirujących wydarzeń kulturalnych oraz hucznych imprez do samego rana. Takie eventy mają miejsce we wszystkich większych polskich miastach - do jednych z najpopularniejszych należą zdecydowanie Juwenalia we Wrocławiu.

"Z racji obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce, odwołane zostały wszystkie imprezy masowe."

Studenckie juwenalia wrocławskie

Juwenalia to inaczej "Wiosna Studentów" - święto wszystkich żaków, które organizowane jest zwykle w maju. Wszyscy studenci studiujący w danym mieście, na różnych uczelniach, na kilka dni przejmują władzę w mieście. Nie inaczej jest we Wrocławiu, jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Wrocławska tradycja akademicka

Pod oficjalnym mianem Juwenaliów kryje się szereg imprez organizowanych przez samorządy poszczególnych uczelni. To przede wszystkim koncerty, imprezy taneczne, imprezy plenerowe, zawody sportowe i wydarzenia kulturalne, happeningi i eventy zdominowały wrocławskie juwenalia. Studenci mogą się odstresować, pobawić w swoim gronie i nabrać sił witalnych przed sesją egzaminacyjną, która niedługo po juwenaliach niestety będzie ich czekać.

Studenckie imprezy juwenaliowe Wrocław
Autor: nd3000 / Źródło: stock.adobe.com

Wiele imprez trwa do białego rana, a studenci chętnie biorą udział we wspólnym grillowaniu i zabawie na świeżym powietrzu. Podczas juwenaliów organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji - głównie z myślą o studentach.

Pochód juwenaliowy

Według przyjętej powszechnie tradycji, także i podczas wrocławskich juwenaliów odbywa się studencki pochód kończący się odebraniem kluczy od władz miasta na czas "Wiosny Studentów". W pochodzie biorą udział barwnie poprzebierani studenci!

Kolorowy pochód juwenaliowy, w którym idą głównie studenci, odbędzie się 9 maja o godzinie 10:00. To właśnie wtedy brać żakowska bierze we władanie miasto, aby pokazać je ze swojej perspektywy.

Juwenalia i imprezy towarzyszące

Co roku mamy okazję uczestniczyć Juwenaliach Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane wszystkim Wittigalia to koncerty na skwerze przed akademikami PWr, przy skrzyżowaniu ulic Wróblewskiego i Wittiga. Choć uczelni wyższych we Wrocławiu nie brakuje, a każda z nich może urządzać własne event, to zdarzało się już, że wszystkie doszły do porozumienia i organizowały wspólne świętowanie w niektóre dni (np. wspólny pochód juwenaliowy czy imprezy na Polach Marsowych).

Pochód Juwenaliowy Wrocław
Autor: kleberpicui / Źródło: stock.adobe.com

Wśród uczelni organizujących co roku Juwenalia są m.in.: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, czy Akademia Wojsk Lądowych. W ramach uczelnianych juwenaliów organizowane są takie wydarzenia jak:

 • Qulturalia - 31.05.,
 • AWFalia,
 • Agralia,
 • Medikalia (Medykalia) - 9-10.05,
 • WSOnalia,
 • UPnalia - 16.05,
 • Fotonalia,
 • Wittigalia - 10-12.05.,
 • Śniadanie z Rektorem - 27.05.,
 • Bieg Wittiga - 1.06.,
 • Ekonomalia - 23-25.05.,
 • Aquanalia - 24.05.,
 • Technikalia - 10.05,
 • ŻAKtando,
 • Pijatyka - Boat Party After Ekonomalia - 1.06.

Projekt P.I.W.O

Tradycyjnie już w juwenalia we Wrocławiu organizowany jest Projekt P.I.W.O. To event typu light show Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, który zmienia akademiki nie do poznania. Co roku studenci wyświetlają na nich przeróżne napisy i wzory. Do dyspozycji mają 10-piętrowe wieżowce domów studenckich.

Zobacz 👉 facebook.com/projektPIWO/

Miejsca imprez juwenaliowych

Najczęściej to osiedla studenckie są miejscem organizacji większości eventów związanych z wrocławską Wiosną Studentów. Bawiących się na juwenaliach studentów można spotkać w miasteczkach studenckich, m.in. na osiedlu Wittigowo, Zaprzegubiu, ale nie tylko. W ubiegłych latach odbywały się też na Wyspie Słodowej, czy wspomnianych Polach Marsowych (nieopodal Stadionu Olimpijskiego).

YouWRO Students' Festival 2019 Wrocław

W 2019 roku w dniach 28-29.05 odbędzie się YouWRO Students' Festival - Pola Marsowe o godzinie 15:00.

Zobacz 👉 facebook.com/events/juwenalia-youwro-students-festival/

Juwenalia wrocławskie 2019

W 2019 roku miejscem imprezy o nazwie "Juwenalia Wrocławskie", organizowanej przez 13 wrocławskich uczelni, będą Pola Osobowickie. Koncerty odbywać się będą w dniach 9-10.05 od godz. 14:00.

Zobacz 👉 facebook.com/Juwenalia-Wroclawskie/

Imprezy studenckie w ramach Juwenaliów są tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wszystkie uczelnie zdradziły już plan przewidywanych atrakcji. Nazwiska niektórych artystów wciąż owiane są tajemnicą. Jednak z pewnością kalendarz imprez w 2019 roku będzie z tygodnia na tydzień coraz bogatszy w kolejne wydarzenia i imprezy.

By poznać szczegółowy plan wydarzeń juwenaliowych należy śledzić media społecznościowe wrocławskich uczelni, gdyż organizatorzy najczęściej tam zapowiadają kolejne planowane atrakcje. Zachęcamy do wcześniejszego zaplanowania tego wspaniałego święta wrocławskich żaków, by zabawa podczas Juwenaliów była intensywna i została zapamiętana na lata.

Komentarze