1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Most Grunwladzki - Wrocław
Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Aktualizacja:

Kiedyś to właśnie trasa przez Most Grunwaldzki i leżący zaraz za nim Plac Grunwaldzki była najczęściej uczęszczana i przy okazji przejazdu można było "zwiedzić" ten zabytek. Mimo, że wszyscy znają ten most nie każda osoba uważa go za punkt do zwiedzania.

Jednym z najpiękniejszych i największych miast w Polsce jest bez wątpienia Wrocław. Praktycznie każdy mieszkaniec Dolnego Śląska, jeśli wybiera się gdzieś dalej w Polskę musi przejechać przez to miasto i dopiero w nim zmienić kierunek.

Jest to także najbardziej zatłoczone miasto w tym regionie. Kiedyś centrum było zakorkowane od świtu do zmierzchu, dzisiaj się to zmieniło za sprawą oddania do użytku autostradowej obwodnicy Wrocławia. Ale przez to przejeżdżając przez Wrocław omijamy jego główne zabytki, takie jak Most Grunwaldzki, Podwale czy Halę Stulecia. Warto czasem przejechać przez centrum, żeby zobaczyć z bliska katedry, Stare Miasto, czy choćby jednego krasnala.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu
Most Grunwaldzki we Wrocławiu - Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com

Wrocławski Most Grunwaldzki

Warto wiedzieć, że Most Grunwaldzki we Wrocławiu zbudowano w 1908-1910 roku, a więc liczy sobie już ponad 100 lat. jak na tamte czasy jest to budowla niezwykła, ponieważ cały most wykonany jest ze stalowej, nitowanej konstrukcji, której elementy nośne oparte są na marmurowych pylonach, których wysokość sięga 20 m. Most zaprojektował Richard Plüddemann, zaś za budowę odpowiadała firma Beuchelt u. Co.

Most Grunwaldzki - Wrocław z lotu ptaka
Widok na Most Grunwaldzki z lotu ptaka, wieża ciśnień "Na Grobli" w tle... - Autor: CCat82 / Źródło: pl.fotolia.com

Historia Mostu Grunwaldzkiego

Budowla została otwarta dla ruchu 10 października 1910 roku, a na jej otwarciu można było zobaczyć samego cesarza Wilhelma II. Dzisiaj spoglądając na Most Grunwaldzki widzimy obiekt odbudowany po II Wojnie Światowej wedle projektu Dobrosława Czajki. Niektóre ozdobne elementy zostały usunięte lub też nie zdołano ich odbudować po zniszczeniu. Ostatni remont most przeszedł w 2005 roku. Przez most przebiegają nie tylko szosy i chodniki, ale też biegnie po nim linia tramwajowa, a pod mostem poruszają się promy rzeczne.

Most Grunwaldzki - Wrocław wieczorem
Widok na Most Grunwaldzki - Wrocław wieczorową porą... - Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com

Mając chwilę warto zatrzymać się w okolicy i przejść na most pieszo lub chociaż zaplanować przejazd przez Wrocław, tak aby trafić na Most Grunwaldzki i leżący zaraz za nim plac, który również wygląda ciekawie.

Komentarze