1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Ogród Botaniczny Wrocław
Autor: dudlajzov / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Aktualizacja:

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego został założony ponad 200 lat temu, dokładnie w 1811 roku. Oferuje turystom i mieszkańcom Wrocławia relaks w pięknych okolicznościach przyrody, o każdej porze roku. Poznaj jego historię i koniecznie odwiedź będąc z wizytą we Wrocławiu!

Historia Ogrodu Botanicznego

W 1811 roku na terenie pofortyfikacyjnym obejmującym około 5ha utworzono Ogród Botaniczny we Wrocławiu. Teren ten został podarowany Uniwersytetowi Wrocławskiemu przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Sam uniwersytet powstał z połączenia jezuickiej akademii Leopoldiny i uniwersytetu z Frankfurtu nad Odrą - Viadriny. Z Rostocku do Wrocławia przybył Heinrich Friedrich Link, anatom i fizjolog roślin, wybitny systematyk, który zaczął tworzyć ogród. Zamówiono wówczas u ogrodnika Liebiga z Oleśnicy 427 roślin, które stały się zaczątkiem uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego.

Most w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu
Autor: Grzegorz Polak / Źródło: stock.adobe.com

Link był pierwszym dyrektorem ogrodu, w latach 1811-1816. Wraz z nim ogród tworzył F. Heyde, profesor historii naturalnej i rolnictwa. W rok po założeniu ogrodu zaczęto go rozbudowywać. Ruszyła budowa pierwszych szklarni, wraz z trzyczęściową palmiarnią. Nawet w tamtych czasach po ogrodzie oprowadzano wycieczki botaniczne. Po Linku stanowisko dyrektora ogrodu objął Ludolf Christian Treviranus, który miał znaczący udział w rozwoju kolekcji roślin. W 1816 roku teren ogrodu zagospodarowany był już w 1/3 i znajdowało się w nim około 2000 gatunków roślin w kolekcjach. Następnie budowano kolejne szklarnie, a w 1818 roku wydano katalog nasion oferowanych do wymiany - Index Seminum.

Gruntowna reorganizacja ogrodu rozpoczęła się w 1852 roku, kiedy jego dyrektorem został paleobotanik i fizjolog roślin, Heinrich Robert Göppert. Za jego czasów, czyli do 1884 roku powstały ekspozycje surowców roślinnych, roślin kopalnych, grup geograficznych, a kolekcja roślin Ogrodu Botanicznego powiększyła się do 12 000 gatunków i odmian. Kolejna gruntowna reorganizacja działów systematyki i geografii roślin ogrodu została przeprowadzona w latach 1884-1889 przez dyrektora Adolfa Englera.

W 1929 roku połączono Ogród i Muzeum Botaniczne z Instytutem Fizjologii Roślin. Powstał w ten sposób jeden Instytut Botaniczny. W 1933 roku dołączono do niego powierzchnie dawnego cmentarza.

W 1945 roku w wyniku działań wojennych zniszczono kolekcję roślin, uszkodzono bądź zburzono budynki i szklarnie. Później mozolnie odbudowywano ogród począwszy od 1948 roku. Taką decyzję podjęto dzięki inicjatywie Henryka Teleżyńskiego i Stefana Macko, dwóch profesorów, we wsparciu pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W 1974 roku Ogród Botaniczny we Wrocławiu decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków województwa wrocławskiego. Z kolei 20 lat później na mocy zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ogród Botaniczny wraz z historycznym centrum Wrocławia został uznany za pomnik historii.

Ogród Botaniczny - Widok na Ostrów Tumski
Ogród botaniczny we Wrocławiu - Autor: Stanislav Samoylik / Źródło: stock.adobe.com

Działy Ogrodu Botanicznego

Obecnie ogród obejmuje obszar 7,4ha, z czego 0,33ha jest pod szkłem. Prezentuje aż 7,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego dla zwiedzających otwartych jest kilka działów:

  • Alpinarium,
  • Arboretum,
  • Gruntowe rośliny ozdobne,
  • Systematyka,
  • Rośliny szklarniowe,
  • Dydaktyka i morfologia roślin,
  • Rośliny pnące,
  • Rośliny wodne i błotne,
  • Dział Dokumentacji,
  • Panorama Natury.

Można też oglądać kolekcje narodowe ogrodu, tj.

  • Kolekcja rodzaju Anubias,
  • Kolekcja rodziny Bromeliaceae,
  • Kolekcja rodzaju Echinodorus,
  • Kolekcja rodzaju Hemerocallis,
  • Kolekcja zimotrwałych taksonów rodziny Nymphaeaceae,
  • Kolekcja zielnych odmian uprawnych Paeonia,
  • Kolekcja rodzaju Hedera,
  • Kolekcja odmian Rhododendron historycznej rasy łużyckiej (odmiany Seidla),
  • Kolekcja rodzaju Buxus.

Ponadto we wrocławskim Ogrodzie znajdują się drzewa uznane za pomniki przyrody - 27 sztuk, w tym dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany. W Ogrodzie Botanicznym można podziwiać zbudowany już w 1856 roku na terenie alpinarium przekrój geologicznych wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielonych osadami piaskowców i łupków.

Jak dotrzeć, godziny otwarcia, cennik

Ogród Botaniczny otwarty jest codziennie w okresie od 1 kwietnia do 31 października. W kwietniu w godzinach 9:00-18:00, od maja do końca sierpnia od 9:00 do 19:00 a we wrześniu znów od 9:00 do 18:00. W październiku już tylko do 17:00 a w listopadzie zwiedzać można tylko tereny na zewnątrz. Bilet normalny: 15zł, a bilet ulgowy: 10zł. Szczegółowe informacje na stronie internetowej - zobacz 👉 ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

Jak dotrzeć? 🗺 goo.gl/maps/yrYtYng1xDR2

Komentarze