1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Ogród Japoński Wrocław
Autor: Patryk Michalski / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Ogród Japoński we Wrocławiu

Aktualizacja:

Jeśli zastanawiasz się, z jakich względów zdecydowano się na stworzenie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu i na co zwrócić swoją szczególną uwagę w trakcie jego podziwiania, doskonale się składa! Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu na łamach którego postaramy się skrupulatnie oddać klimat panujący w Ogrodzie Japońskim.

Historia Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński to jedno z najpiękniejszych miejsc, bardzo charakterystycznych dla Wrocławia. Panujący w tak niezwykłych okolicznościach przyrody klimat, rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, nie pozwala przejść niepostrzeżenie obok żadnej z osób, która zwiedza stolicę Dolnego Śląska. Zarówno przedstawienie, jak i poznanie jego historii oraz ważnych elementów wchodzących w skład tego malowniczego terytorium w centrum miasta to czysta przyjemność.

Genezy powstania Ogrodu Japońskiego należy doszukiwać się już na początku XX wieku. Bowiem jeszcze w 1909 roku, powstały pierwsze szkice stworzenia ogrodu, który miał mieścić się w Parku Szczytnickim w Śródmieściu Wrocławia. Czytelnicy mogący poszczycić się znajomością miasta z pewnością łączą ową lokalizację z dawnym stawem Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna. Wówczas Ogród Japoński miał spełnić swoją funkcję w 1913 roku jako jeden z egzotycznych ogrodów w trakcie Ogrodniczej Wystawy Stulecia.

Zobacz, jak ogród zmienił się w trakcie wieku

Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród Japoński we Wrocławiu - Autor: Patryk Michalski / Źródło: stock.adobe.com

Tworzenie tak klimatycznego miejsca zajęło aż 4 lata, a za pierwotne rozmieszczenie atrakcji i ogólne walory odpowiadałam japoński ogrodnik - Mankichi Arai. Po zakończeniu wystawy sam ogród przetrwał w doskonałej formie. Niestety, pozbawiono go jednak wypożyczonych czasowo elementów kamiennych, przez co jego wydźwięk i klimat znacząco się zmniejszyły.

Momentem przełomowym dla reprezentowanego piękna Ogrodu Japońskiego był rok 1994. Wówczas miasto Wrocław postanowiło zainwestować w to miejsce i stworzyć z niego obiekt godny wypoczynku i odwiedzenia przez licznych turystów. W tym celu, rozpoczęła się owocna współpraca z Ambasadą Japonii w Warszawie. W 1997 roku zostały zakończone prace pod przewodnictwem profesora Iku Nishikawy z Tokio, co pozwoliło na uzyskanie niepowtarzalnego charakteru prawdziwego ogrodu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Historia nie była jednak łaskawa dla tak starannie stworzonego miejsca. Jeszcze w tym samym roku na skutek wielkiej powodzi, Ogród Japoński znalazł się na blisko 3 tygodnie pod wodą. Konieczna okazała się kolejna renowacja, która potrwała aż do 1999 roku.

Most łukowy Taiko Bashi
Most łukowy Taiko Bashi - Autor: satori / Źródło: stock.adobe.com

Jak nietrudno zauważyć, stworzenie Ogrodu Japońskiego w samym centrum stolicy Dolnego Śląska to skomplikowany i trwający wiele lat proces. Niemniej, trud włożony w jego powstawanie, jaki bazował na zaangażowaniu wielu pokoleń, jest wart uzyskanego efektu podziwianego przez wszystkich turystów odwiedzających Wrocław. Powiew japońskiej kultury wzbudza zachwyt i podziw wśród okolicznych mieszkańców, pozostając unikatowym miejscem na skalę europejską.

Wśród najważniejszych elementów wchodzących w skład Ogrodu Japońskiego zalicza się dwie kaskady wodne, staw o urozmaiconej linii brzegowej, karpie Goji, czy prezentację ceremoniału picia herbaty.

Inwestycja pokoleń, która do dziś zachwyca turystów

W trakcie pierwszych chwil spędzony w ogrodzie przechodzimy przez bramę główną zwaną Sukiya-mon. Kolejnym krokiem w kierunku magicznej atmosfery Japońskiego Ogrodu jest wzbudzające zachwyt i zainteresowanie przejście przez most prosty na stawie Yumedono Bashi. W tym miejscu odwiedzający mogą skorzystać z rozwidlenia i wybrać miejsce, które zobaczą w pierwszej kolejności. Ścieżki bowiem, prowadzą do kaskady żeńskiej i męskiej lub przez łukowy most Taiko Bashi wprost do pawilonu herbacianego Azumaya.

Most prosty na stawie Yumedono Bashi
Most prosty na stawie Yumedono Bashi - Autor: satori / Źródło: stock.adobe.com

Japoński Ogród we Wrocławiu to bogactwo kamiennych, rzeczywistych dekoracji. Odwiedzający nie mogą oderwać wzroku od imponującego połączenia przepięknych mostów, niezwykłego stawu i dekoracji w stylu japońskim. Gdy zapada zmrok, ogród w stolicy Dolnego Śląska zostaje rozświetlony kamiennymi latarniami. Odwiedzenie Ogrodu Japońskiego to prawdziwa gratka dla miłośników bioróżnorodności. Zwiedzając malownicze miejsce o niezwykłej historii znajdziemy blisko 270 gatunków roślin drzewiastych, 78 taksonów roślin azjatyckich, wśród których wyróżnia się aż 38 gatunków pochodzących z Japonii.

Bilety, cennik, godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu jest możliwe w okresie między 1 kwietnia, a 31 października, codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00. Wstęp dla dzieci do 3 roku życia jest bezpłatny. Natomiast bilet w wersji ulgowej kosztuje 5 zł, a normalny 8 zł. Istnieje możliwość skorzystania z wejścia rodzinnego za 20 złotych.

Komentarze