1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu
Autor: doris oberfrank-list / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Pierwszy Dzień Wiosny 2022 we Wrocławiu (Dzień Wagarowicza)

Aktualizacja:

Po długich, zimowych miesiącach, kiedy dzień był krótki i ponury, a noce mroźne, każdy przywita wiosnę z otwartymi ramionami. Symbolicznym początkiem astronomicznej wiosny jest jak co roku dzień 21 marca. Zbiega się to jeszcze z innym świętem, które szczególnie upodobali sobie wszyscy uczniowie - Dniem Wagarowicza. Jak można uroczyście powitać upragnioną wiosnę we Wrocławiu?

"Z racji obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce, odwołane zostały wszystkie imprezy masowe."

Druga połowa marca to zazwyczaj czas, kiedy przyroda powoli wybudza się z zimowego letargu i zaczyna zbierać siły witalne, by na nowo uruchomić cały swój życiodajny potencjał. Oczywiście w okresie tym, 21 marca hucznie świętowany jest Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu.

W obchodach tego wyjątkowego dnia biorą udział nie tylko przedszkolaki, które rokrocznie odbywają wycieczki nad Odrę, aby kultywować starą, słowiańską tradycję i utopić złą Marzannę. 1 Dzień Wiosny to również święto wszystkich uczniów. To jedyny dzień, w którym według tradycji mają oni prawo do legalnych wagarów.

Rozpoczęcie Wiosny Wrocław
21 marca - Rozpoczęcie Wiosny Wrocław - Autor: bychykhin / Źródło: stock.adobe.com

Wiosna astronomiczna i kalendarzowa - Równonoc wiosenna

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w dniu Równonocy wiosennej, która w 2022 roku przypada na niedzielę 20 marca. Natomiast wiosna kalendarzowa jak zwykle przypada dnia 21 marca, czyli w 2022 roku wypada w poniedziałek.

Tak było w latach ubiegłych...

Rozpoczęcie wiosny w klubach muzycznych

Wiosna wiąże się z rozkwitaniem wszystkich roślin, a symbolicznie to nadzieja na spełnienie marzeń. Współgra z tymi przesłankami dobra muzyka, której można posłuchać w wielu różnych klubach w całym Wrocławiu. Na przykład, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny można wybrać się do Starej Piwnicy przy ul. Krupniczej 15, Vertigo Jazz Club & Restaurant przy ul. Oławskiej 13 czy też do klubu muzycznego Nietota.

Coś dla ciała na Pierwszy Dzień Wiosny

Innym sposobem na uczczenie dnia 21 marca jest wyruszenie na liczne trasy biegowe i rowerowe we Wrocławiu, a tych przecież nie brakuje. Jeśli z różnych przyczyn taka aktywność fizyczna jest dla nas niewskazana, pozostaje spacer w Ogrodzie Japońskim w Parku Szczytnickim, na Pergoli czy na Ostrowie Tumskim. To tylko jedne z wielu propozycji pięknych miejsc, w których można pospacerować i poszukać pierwszych śladów wiosny.

W drugiej połowie marca zazwyczaj robi się już trochę cieplej, dlatego też większość Wrocławian, zmęczonych zimową szarugą, wychodzi na dłuższe spacery, by znaleźć choćby najmniejsze dowody na rozpoczęcie wiosny. W różnych plenerach Wrocławia, w parkach, na skwerach i bulwarach nad Odrą, zaczynają nieśmiało rozkwitać kwiaty. Na początku są to głównie różnokolorowe hiacynty i krokusy, lecz później można podziwiać przeogromny i bogaty wachlarz wrocławskiej flory.

Przy okazji spaceru nad Odrą, na Wałach można znaleźć miejsce, aby utopić symboliczną Marzannę, która jest uosobieniem zimy, z jaką 21 marca właśnie się żegnamy. Wały nad Odrą są dobre na spacer o każdej porze roku, podobnie jak niedawno odremontowane bulwary: Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich. Jeśli pogoda pierwszego dnia wiosny dopisuje, można zajrzeć do zatoki gondoli i wybrać się łodzią na rejs po Odrze (oczywiście jeżeli kursy zostaną już otwarte i dopisze ładna pogoda).

Bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu
Bulwar Xawerego Dunikowskiego - Autor: LianeM / Źródło: stock.adobe.com

Mieszkańców Wrocławia często można spotkać na pierwszych, wiosennych spacerach w Parku Grabiszyńskim, gdzie znajduje się Górka Skarbowców i wiele innych atrakcji. Tu również utopimy Marzannę - na polanach nad rzeką Ślęzą.

Można również połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na imprezę taneczną, jaką co roku organizuje Szkoła Tańca La Rosa Negra przy ul. Kruszwickiej 26/28.

Kiedy już dostatecznie zmęczymy nasze ciało, a mięśnie odmówią posłuszeństwa, wybierzmy się na relaksującą Wyspę Słodową. To także dobra propozycja dla tych, którym daleko do biegaczy czy rowerzystów i wolą posiedzieć w spokoju w jednym miejscu. Na Wyspie Słodowej bardzo często w Pierwszy Dzień Wiosny odbywają się koncerty lokalnych kapel reprezentujących różne gatunki muzyczne.

Zobacz 👉 facebook.com/events/2030893003872985/

Coś dla ducha Pierwszego Dnia Wiosny

Zwolennikom kulturalnej uczty polecamy wybranie się w Pierwszy Dzień Wiosny do teatru. W ten dzień wiele tego rodzaju instytucji artystycznych organizuje specjalne spektakle. Na młodszych i starszych widzów czeka repertuar we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Sprawdź 👉 teatrlalek.wroclaw.pl/pl/repertuar-bilety

Spływ kajakowy

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny (w sobotę 23.03.2019) KayakTours.pl przygotował trasę lekką, spokojną, łatwą i przyjemną. Odcinek szlaku nadaje się idealnie na pierwsze kajakowanie w nowym sezonie wodnym, dobry dla początkujących, natomiast doświadczeni sprawdzą jak to jest z tym wiosłowaniem po zimowej przerwie.

Miejsce startu: Chrząstawa - (most na rzece Widawie). Wszelkie informacje oraz cennik znajdziecie na stronie organizatora 👉 kayaktours.pl

Wizyta w ZOO i Afrykarium

Przy ul. Wróblewskiej 1-5 znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych Ogrodów Zoologicznych. Wizyta we wrocławskim Zoo połączona z odwiedzinami w Afrykarium - oceanarium z przepięknymi pawilonami może uświetnić każdemu z nas Pierwszy Dzień Wiosny. Z wizyty w tym miejscu będą zadowoleni nie tylko najmłodsi, ale i starsi. Pokazy karmienia urozmaicają zwiedzanie, zarówno w przypadku klasycznych wybiegów w Zoo, jak i w oceanarium.

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wiele teatrów, domów kultury i kin przygotowuje zwykle specjalną ofertę dla tych, którzy chcą to uczcić w szczególny sposób. Są koncerty i kabarety, a w mieście organizowane są wiosenne pochody, niosące Marzanny do utopienia w pobliskich rzekach, a tych we Wrocławiu przecież nie brakuje.

Na pewno nie można się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie - są atrakcje dla ciała i ducha. Kiedy należycie przywitamy Pierwszy Dzień Wiosny, nie pozostaje nam już nic innego, jak czekać na coraz cieplejsze i dłuższe dni.

Komentarze