1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Plac Uniwersytecki we Wrocławiu
Autor: seqoya / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Plac Uniwersytecki we Wrocławiu

Aktualizacja:

Każde miasto posiada pewne miejsca, które jak żadne inne darzone są przez jego mieszkańców wyjątkowym szacunkiem i szczególną dozą sympatii. Jednym z takich miejsc jest Plac Uniwersytecki we Wrocławiu, usadowiony pomiędzy uroczymi uliczkami, w cieniu głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spacer ul. Kuźniczą

Kierując się na północ od wrocławskiego Rynku ulicą Kuźniczą, w akompaniamencie mniejszych i większych restauracji oraz kafejek, dotrzemy do rozległego Placu Uniwersyteckiego, który dla wielu mieszkańców miasta oraz studentów stał się swoistym punktem orientacyjnym.

Plac ten rozciąga się pomiędzy ulicami Uniwersytecką, a Grodzką. W jego obrębie turyści znajdą kilka ciekawych zabytków, których nie można pominąć podczas zwiedzania stolicy Dolnego Śląska, z gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego na czele.

Główne wejście - Uniwersytet Wrocławski
Główne wejście - Uniwersytet Wrocławski - Autor: Artur / Źródło: pl.fotolia.com

Aula Leopoldina - barokowa świątynia nauki

Jednym z najciekawszych obiektów, które trzeba zobaczyć, jest zapierająca dech w piersiach Aula Leopoldina zajmująca największy obszar gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. W jej pełnym przepychu barokowym wnętrzu do dziś odbywają się wręczenia dyplomów, liczne konferencje oraz koncerty muzyki poważnej.

Aula Leopoldina - Uniwersytet Wrocławski
Aula Leopoldina - Uniwersytet Wrocławski - Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com

Kościół Najświętszego Imienia Jezusa - prawdziwa perła wczesnego baroku

Godnym uwagi obiektem będzie z pewnością Kościół Najświętszego Imienia Jezusa, zlokalizowany we wschodniej części Placu Uniwersyteckiego. Budowla ta stanowi najlepszy przykład wczesnego baroku, a jej bogate wnętrze niewątpliwie przyciągnie wzrok każdego odwiedzającego.

Nagi Szermierz - historia zaginionej szpady

Miejsce to jest bardzo często odwiedzane przez tutejszą brać studencką, która w przerwach zajęć chętnie przesiaduje przy Szermierzu, który od ponad 100 lat jest stałym elementem Placu Uniwersyteckiego i jedną z najpiękniejszych secesyjnych fontann we Wrocławiu.

Fontanna "Szermierz" na Placu Uniwersyteckim we Wrocławiu
Fontanna "Szermierz" - Plac Uniwersytecki we Wrocławiu - Autor: oleksajewicz / Źródło: pl.fotolia.com

Secesyjna fontanna Nagiego Szermierza jest pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy zabytkiem placu Uniwersyteckiego. Jest to obiekt szczególnie lubiany przez wrocławskich studentów, którzy od czasu do czasu płatają golasowi figla, podwędzając mu jego szpadę.

Fontanna ta została wzniesiona w 1904 roku przez rzeźbiarza Hugo Lederera. Legenda głosi, że autor fontanny przegrał w czasach studenckich wszystko co posiadał i na wspomnienie tego zdarzenia stworzył rzeźbę Nagiego Szermierza.

Plac Uniwersytecki jest doskonałym punktem wyjścia do innych ciekawych miejsc Wrocławia. W pobliżu rozmieszczone są stare wrocławskie uliczki pełne uroczych kafejek i restauracji, a po drugiej stronie Bramy Cesarskiej już tylko krok do Ossolineum.

Komentarze