1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Kajaki, łódka lub barka we Wrocławiu
Autor: gstockstudio / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Wypożyczalnie kajaków, łódek i barek na Odrze we Wrocławiu

Aktualizacja:

Wrocław jest miastem, przez które przepływa druga, największa rzeka Polski - Odra. Stanowi to dla niego atut, zwłaszcza że Odra jest rzeką żeglowną. Można więc urządzić na niej spływy łódką, kajakiem czy barką, zapewniając m.in. turystom świetną atrakcję.

Łódki, w tym łódki wiosłowe

Jednym ze środków transportu po Odrze może być łódź wiosłowa, którą z powodzeniem mogą pływać nawet początkujący. Wszystko dzięki temu, że łódka właściwie sunie po wodzie i jest na tyle sterowna, że debiutanci w roli wioślarzy i wodniaków poradzą sobie ze skręcaniem. Istnieje też możliwość popłynięcia nieco większą łódką (wieloosobową) wraz ze starnikiem.

Podziwianie Wrocławia z zupełnie innej perspektywy - z rzeki, przynosi ciekawe wrażenia wizualne. Można zobaczyć most Oławski, czyli ostatni z kamiennych, wrocławskich mostów, ozdobionych rzeźbionymi motywami wodnymi. Inaczej też z wody wyglądają mury Ostrowa Tumskiego, czyli najstarszej, a dla wielu - najpiękniejszej części Wrocławia.

Łódki turystyczne - Odra - Wrocław
Łódka turystyczna na Odrze we Wrocławiu - Autor: promesaartstudio / Źródło: stock.adobe.com

Łódkę można wypożyczyć w kilku miejscach we Wrocławiu:

  • na Przystani Zwierzynieckiej - tuż przy moście Zwierzynieckim, nieopodal Zoo,
  • w Zatoce Gondoli przy moście Pokoju,
  • w Błękitnej Flocie na przystani harcerskiej przy ul. Kożuchowskiej 13, na Biskupinie.

Po Odrze kajakiem - wrocławskie wypożyczalnie kajaków

Wypożyczalnia kajaków Wrocław
Wypożyczalnia kajaków we Wrocławiu - Autor: Andrzej / Źródło: stock.adobe.com

Innym środkiem transportu wodnego może być kajak. To jednocześnie najtańszy sposób na wypoczywanie na Odrze we Wrocławiu. Kajak pomieści od jednej do trzech osób, a za godzinę pływania zapłacimy około 10 zł. Cenę wynajmu kajaku dzieli się przez liczbę osób, która nim pływa. Kajak we Wrocławiu wypożyczymy przy:

  • Przystani Zwierzynieckiej - znajduje się przy ul. Wróblewskiej 1 za Mostem Zwierzynieckim,
  • Zatoce Gondola - mieści się na ul. Purkiniego, pomiędzy Muzeum Narodowym a Wzgórzem Polskim,
  • Porcie Uraz - pomiędzy śluzą Wrocław Rędzin a śluzą Brzeg Dolny.

Zamiast kajakiem, Odrę możemy przemierzać rowerami wodnymi - w jedną, dwie lub trzy osoby.

Barki turystyczne na Odrze

Nieodłącznym elementem krajobrazu Odry we Wrocławiu stają się barki turystyczne. Można wynająć barkę, ale trzeba mieć uprawnienia sternika motorowodnego, dla barek turystycznych o mocy silnika większej niż 10 kW.

Barki turystyczne po Odrze we Wrocławiu
Barka turystyczna na Odrze we Wrocławiu - Autor: promesaartstudio / Źródło: stock.adobe.com

O wiele łatwiej wybrać się po prostu na zorganizowaną wycieczkę wodną po Odrze barką turystyczną, prowadzoną przez wykwalifikowaną załogę. Taki rejs parostatkiem Nereida w 2 strony, bez wysiadania, pomiędzy Przystanią Zoo i Przystanią Kardynalską we Wrocławiu, trwający pół godziny, kosztuje około 20 zł. Dzieci i osoby starsze obowiązuje ulga - około 15 zł za osobę.

Odra wyraźnie odżywa

Wzdłuż całej Odry powstają we Wrocławiu kolejne miejsca, w których można wypożyczyć łódkę czy kajak i wybrać się na wycieczkę po rzece. Pojawiają się knajpki i bary tuż nad wodą, które ułatwiają spędzanie wolnego czasu w centrum Wrocławia, ale blisko Odry.

Można już nie tylko spacerować wzdłuż rzeki - powstał nowy model aktywnego wypoczynku. Przy wypożyczaniu łódek i kajaków nie ma wymogu posiadania patentów ani innych, szczególnych uprawnień.

Komentarze