1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Wrocław ESK 2016
Autor: Patryk Kosmider / Żródło: stock.adobe.com
Wrocław

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury - ESK 2016

Aktualizacja:

Wrocław jest przepięknym miastem, z którego my - Polacy, możemy być w 100% dumni. Jest to miasto europejskie, nowoczesne, które prężnie się rozwija w różnych kierunkach, także pod względem kulturalnym. Dlatego został wybrany na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Wrocław jako ESK uzyskał wysokie fundusze na realizację różnych projektów rozwojowych.

Historia ESK

Europejska Stolica Kultury wybierana jest od 1985 roku, czyli od ponad 30 lat. Kandydatura jest wystawiana do 9 lat przed wydarzeniem. Co roku zostają typowane 2 państwa, z których wybiera się po jednym mieście, które będzie ESK. Jest to już tradycyjna inicjatywa, która ma niebagatelny wpływ na kształt całego miasta. Przez rok, w którym miasto jest „ESK”, jest ono promowane w całej Unii Europejskiej. Wybór Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury 2016 wiązał się z przyznaniem niemałych funduszy (liczonych w milionach euro) na rozwinięcie jego oferty kulturalnej. Wrocław przez cały rok przedstawiał turystom swoje dziedzictwo historyczne, organizując koncerty, festiwale i różnego rodzaju pokazy czy konferencje.

W 2008 roku Wrocław przystąpił do konkursu na Europejską Stolicę Kultury, a laureatem ogłoszono go w 2011 roku. Wszystko to dzięki aplikacji autorstwa prof. hab. Adama Chmielewskiego, dzięki której polskie miasto miało okazję zaprezentować życie kulturalne regionu i całej Polski.

Przez cały rok w ramach ESK 2016 organizowane były różnorodne wydarzenia, które miały przekonać obywateli Unii Europejskiej, że warto przyjechać do naszego kraju i zobaczyć Wrocław na własne oczy. Promocja stolicy Dolnego Śląska pozytywnie oddziałuje na promocję całej Polski.

Warto dodać, że przed Wrocławiem tylko jedno miasto pełniło tą rolę w historii Polski, a był to Kraków w 2010 roku.

Nominację do ESK 2016 trzeba wykorzystać

Jako Europejska Stolica Kultury, Wrocław przynajmniej przez rok stał się głównym ośrodkiem promocji polskiej turystyki. Kluczowe było przy tym dobre wydatkowanie pozyskanych funduszy przyznanych dla Wrocławia jako ESK 2016. W ten sposób Wrocław stał się miastem bardziej rozpoznawalnym w całej Europie, którego kultura, sztuka i atrakcje są magnesem przyciągającym do Polski turystów. Dzięki temu podróżni z innych państw przyjeżdżają do nas częściej i zostawiają w naszym kraju swoje pieniądze.

Miasto będąc Europejską Stolicą Kultury 2016, dostało szanse na rozwój kulturalny i turystyczny. Przychody, jakie z tego tytułu wydatnie zasilały budżety samorządów, będzie można w dalszej perspektywie czasu wykorzystać jako środki inwestycyjne na odrestaurowanie zabytków czy rozbudowę istniejącej bazy turystycznej we Wrocławiu.

Warto również podkreślić, że w czasie, w którym odbywało się wydarzenie „Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016”, równolegle miasto pełniło rolę Światowej Stolicy Książki 2016.

Eventy organizowane w różnych częściach miasta pozwoliły na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej, artystycznej i rozrywkowej Wrocławia. Wydarzenia takie jak koncerty znanych, światowych gwiazd muzyki, przyciągały bez wątpienia do Dolnego Śląska masę fanów, którzy przy okazji zwiedzali Wrocław i jego okolice. Zaprezentowanie sięprzyjezdnym gościom z jak najlepszej strony może zaowocować w przyszłości zwiększonym ruchem turystycznym do Polski z innych krajów europejskich i pozaeuropejskich.

Podsumowanie roku z Europejską Stolicą Kultury

Wrocław do współpracy zaprosił ośmiu kuratorów, a każdy z nich był odpowiedzialny za osobną dziedzinę sztuki. I tak oto:

- za architekturę odpowiedzialny był Zbigniew Maćków - członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów,

- za literaturę - Irek Grin – pisarz, fotograf i założyciel Stowarzyszenia Miłośników Kryminału,

- za film - Roman Gutek - główny organizator Międzynarodowego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty oraz założyciel Gutek Film,

- za muzykę - Agnieszka Franków – Żelazny, czyli Pani kierownik Chóru Filharmonii Wrocławskiej,

- za performance - reżyser znany z dużych plenerowych produkcji teatralnych - Chris Baldwin,

- za operę - dyrektor naczelny i artystyczny Opery Wrocławskiej - Ewa Michnik,

- za teatr - Jarosław Fret - założyciel i lider Teatru ZAR, reżyser, aktor, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego,

- za sztuki wizualneMichał Bieniek – twórca i kurator wielu przeglądów i fundacji artystycznych.

Wszystkie wydarzenia kulturalne podzielono również na sceny: wrocławską, dolnośląską, ogólnopolską, europejską i światową. Wrocław do współpracy zaprosił również miasto Lwów, skąd pochodzi duża część Wrocławian oraz polskie miasta, które przegrały z Wrocławiem rywalizację o ESK tj.: Lublin, Szczecin, Poznań, Katowice i Łódź.

W trakcie wrocławskiej kadencji odbyło się wiele niezapomnianych wydarzeń kulturalnych. Zaczynając od Weekendu Otwarcia i widowisk Chrisa Baldwina „Przebudzenie” oraz „Flow”, aż po wielkie koncerty Ennio Morricone, Davida Gilmoura czy zespołu Rammstein.

Warto również wspomnieć o Światowym Dniu Jazzu, m.in. z Urszulą Dudziak, jak i superprodukcji operowej zorganizowanej na stadionie wrocławskim „Zarzuela”, czy „Singing Europe”. Jeśli chodzi o film, to można tutaj wyróżnić Europejskie Nagrody Filmowe, na których pojawiły się takie postacie jak Pierce Brosnan, Hugh czy Pedro Almodóvar.  

Nie można również nie wspomnieć o takich projektach organizowanych na ESK 2016 jak: WuWA 2, Kino Nowe Horyzonty, Noc Literatury, Domek Miedziorytnika, World Music Days, Olimpiada Teatralna, mikroGRANTY.

Całość wrocławskiego roku jako ESK 2016 zakończyła się Weekendem Zamknięcia dnia 16 i 17 grudnia, w trakcie którego odbyło się ponad 100 wydarzeń. Podczas całego przedsięwzięcia Wrocław ESK 2016 odbyło się ponad 2 000 wydarzeń, a brało udział ponad 5,2 miliona uczestników, 150 pracowników ESK i ponad 2 000 wolontariuszy.

Zobacz 👉 wroclaw2016.strefakultury.pl

Komentarze