1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Autor: promesaartstudio / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Aktualizacja:

Wrocławskie Muzeum Narodowe może pochwalić się jednymi z najcenniejszych zbiorów w Polsce. Znajdziemy w nim eksponaty sztuki średniowiecznej, dzieła epoki renesansu i baroku, lokalne dzieła śląskie oraz prace polskich i zagranicznych artystów współczesnych.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu od 1974 roku zajmuje budynek dawnej Rejencji - Zarządu Prowincji Śląskiej, przy placu Powstańców Warszawy 5, ale jego zbiory są prezentowane także w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), a oddziałem Muzeum Narodowego jest słynna Panorama Racławicka.

Cenne zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego

W głównym budynku muzeum są stale pokazywane wystawy sztuki średniowiecznej, sztuki śląskiej od XIV do XVI wieku wraz z eksponatami zaliczanymi do zbiorów sztuki polskiej do XIX wieku. W Muzeum Narodowym można podziwiać m.in.:

  • „Madonnę z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino,
  • „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego,
  • „Portret chłopca” Jeana Chardina.

Prezentowane jest tam kilka wystaw stałych, z których dwie poświęcone są sztuce średniowiecznej - Śląska Rzeźba Kamienna XII-XVI wieku oraz Sztuka Śląska XIV-XVI wieku na pierwszym piętrze. Na tym samym poziomie wystawiane są dokonania artystów z regionu Dolnego Śląska, w ramach wystawy Sztuka Śląska XVI-XIX w.

Ekspozycje Sztuki Polskiej XVII-XIX w. oraz Sztuki Europejskiej XV-XX w. można oglądać z kolei na 2 piętrze. Śląska Rzeźba Kamienna XII-XVI wieku obejmuje nagrobki książąt śląskich, w tym nagrobek Henryka IV Prawego, reliefy czy figury ołtarzowe i rzeźby. Ekspozycja Sztuka śląska XIV-XIX wieku jest najcenniejszą częścią muzealnej kolekcji, ponieważ zawiera wysokiej klasy obiekty gotyckiej sztuki sakralnej, pochodzące ze śląskich kościołów, w tym rzeźby w stylu Madonn na Lwach czy Pięknych Madonn.

W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli w galerii sztuki współczesnej Muzeum Narodowego są zaś dzieła takich twórców jak: Abakanowicz, Kandinsky, Lebenstein, Makowski, Szapocznikow, Nowosielski, Hałas, Bałka czy Althamer.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - widok od strony Odry
Muzeum Narodowe we Wrocławiu - widok od strony Odry - Autor: Jan / Źródło: pl.fotolia.com

Zabytki pochodzące ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego można podziwiać nie tylko w jego siedzibie i w oddziałach, ale i w danej rezydencji książęcej, czyli w dzisiejszym Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Jest tam prezentowana stała wystawa - Sztuka Śląska XV-XVIII wieku, a pokazane dzieła pochodzą głównie ze zbiorów wrocławskich. Ekspozycja jest uzupełnieniem wystawy śląskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Warto wspomnieć, że część kolekcji muzealnej weszła w skład wyposażenia starego ratusza, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiące oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

W 2012 roku otwarto w Muzeum Narodowym nową galerię, prezentującą wystawy sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Historia Muzeum Narodowego

W czasie II Wojny Światowej budynki wrocławskich muzeów niestety zostały niemal całkowicie zniszczone. Nie było sensu ich odbudowywać, dlatego po zakończeniu działań wojennych na siedzibę Muzeum Narodowego we Wrocławiu wybrano gmach z niewielkimi uszkodzeniami powojennymi - budynek dawnej Rejencji. Miało to miejsce dokładnie 28 marca 1947 roku.

Obiekt wzniesiono w latach 1883-1886 jako pierwszy z gmachów rządowych w Niemczech. Zaprojektował go berliński architekt Karl Friedrich Endell, w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Był to jednocześnie architekt Ministerstwa Robót Publicznych Zjednoczonych Niemiec.

Nowo otwarte Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaczęło przyjmować publiczność w lipcu 1948 roku i działało początkowo jako Muzeum Państwowe. Od roku 1950 zostało przekształcone w Muzeum Śląskie, a po 20 latach przyjęło nazwę Muzeum Narodowe. Sprawdź 👉 mnwr.pl

Komentarze