1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Wrocław Nadodrze nocą
Autor: Marta Boska / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Nadodrze - wrocławska dzielnica klimatycznych knajpek

Aktualizacja:

Każda z dzielnic Wrocławia ma coś innego do zaoferowania mieszkańcom i turystom. Kontrowersyjną dzielnicą Wrocławia pozostaje Nadodrze. Dlaczego? Co szczególnego tam znajdziemy?

Położenie Nadodrza

W 1991 roku z większego wrocławskiego osiedla Ołbin wydzielono osiedle Nadodrze. Graniczy ono od północy z Kleczkowem, od wschodu z osiedlem Ołbin, a od zachodu ze Starym Miastem. Znajduje się na terenach "Przedmieścia Odrzańskiego", włączonego pod względem historycznym w granice Wrocławia w 1808 roku, tuż po zburzeniu fortyfikacji miejskich.

Obecnie Nadodrze jest dzielnicą znajdującą się na Przedmieściu Odrzańskim. Nadodrze obejmuje swoim zasięgiem odrzańską wyspę, tzw. Kępę Mieszczańską. To industrialna dzielnica miasta, dotychczas ciesząca się nienajlepszą reputacją.

Niepowtarzalny charakter

Wrocław w czasie II Wojny Światowej był bombardowany, w wyniku czego wiele jego zabytków zniszczono. Natomiast wrocławskie Nadodrze zachowało swój pierwotny charakter, a zniszczenia w trakcie wojny były niewielkie. Można tu spacerować brukowanymi ulicami i podziwiać piękną zabudowę pochodzącą z XIX i XX wieku.

Jeszcze do niedawna Nadodrze było zaniedbaną dzielnicą, ale w ciągu 3 lat zmieniło się nie do poznania. Dziś jest modną okolicą, przyciągającą nowych mieszkańców i inwestorów. Odnowiono tu budynki, zorganizowano parki i skwery. W proces zmiany wizerunku Nadodrza włączyli się przede wszystkim jego mieszkańcy, ale z czasem zgrupowano lokalną społeczność do realizacji programów rewitalizacji. W 2009 roku Nadodrze włączono do programu odnowy, na które miasto przeznaczyło ponad 100 mln zł, z czego 40 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Artystyczny charakter Nadodrza

Nadodrze dzięki wysiłkom wielu ludzi i organizacji zmieniło się dość znacznie. Przy okazji stało się ulubioną dzielnicą wrocławskiej bohemy artystycznej. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu 3 ostatnich lat powstało tu kilkanaście galerii sztuki, które organizują co pewien czas wystawy i warsztaty. Współpracują one ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat Nadodrza.

Poza tym, w tej dzielnicy Wrocławia zlokalizowanych jest wiele pracowni artystycznych, galerii, zakładów rzemieślniczych i stowarzyszeń. Można przysiąść na kawie lub drinku w jednej z okolicznych knajpek, które odznaczają się atmosferą nie do podrobienia.

"Wallarty" na podwórkach Nadodrza

Wrocław jest postrzegany jako miasto nowoczesne, które wysoko ceni sobie sztukę we wszelkich jej przejawach. Co ciekawe, właśnie w dzielnicy Nadodrze powstało najwięcej murali, zaliczanych do nurtu "Wallart", czyli sztuki na ścianach.

Poszczególne secesyjne budynki Nadodrza mają wkomponowane dzieła twórców streetartu w oryginalne tynki. Większość z nich jest dziełem artystów z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Zmieniły one szare podwórka Nadodrza w plenerową galerię sztuki, a sama dzielnica stała się dzięki temu wyjątkowa pod względem turystycznym.

Na przykład na podwórku między ul. Jedności Narodowej a ul. Roosevelta można zobaczyć 250-metrowe malowidło, które otacza patrzącego z każdej strony. Ściany ozdobiono błękitem oceanów i zielenią rajskiego ogrodu. Podziwiać tu można zastygłe w ruchu rekiny, psy, koty, a nawet dinozaury, które wyglądają jak żywe. Po drugiej stronie ulicy Roosevelta, pod numerem 18, zobaczyć zaś można murale inspirowane historią.

Komentarze