1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Rynek we Wrocławiu
Autor: Photocreo Bednarek / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Rynek i Stare Miasto we Wrocławiu - wrocławskie zabytki

Aktualizacja:

Sercem Stolicy Dolnego Śląska możemy z pełną odpowiedzialnością nazwać Rynek, który tętni życiem, o każdej porze dnia i nocy. Dziś pełny romantycznych oraz klimatycznych restauracji i kawiarenek, w przeszłości zmieniał swój wygląd i przeznaczenie. Przypominają dziś o tym zabytki na wrocławskim rynku, które warto zobaczyć odwiedzając Wrocław.

Zakochaj się w sercu Wrocławia - Rynek i jego atrakcje!

Wrocławski Rynek jest jednym z największych staromiejskich rynków w całej Europie, z największym ratuszem w Polsce i zajmuje powierzchnię 3,8 ha. Otoczony jest kamienicami pochodzącymi z różnych epok. W przeszłości pełnił ogromnie ważną rolę placu targowego, gdzie skupiała się duża część miejskiego handlu.

Wrocławski Rynek powstał między 1214 a 1232 rokiem, a w kolejnych latach powstawała zabudowa w tym oryginalne kamienice. Większość obecnie widocznych zabytków powstało do XIX wieku, jednak wśród starszych kamienic wyłaniają się coraz to nowsze budynki. Wśród elementów dekoracyjnych Rynek najbardziej wyróżniają fontanny.

Stary Ratusz we Wrocławiu

Wrocławski Rynek z lotu ptaka
Wrocławski Rynek z lotu ptaka - Autor: neirfy / Źródło: pl.fotolia.com

Późnogotycka budowla jest dziś siedzibą Prezydenta Miasta Wrocławia. Tu znajduje się również Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, którego głównym eksponatem jest oczywiście sam Ratusz jako największy zabytek wrocławskiego rynku. Jest on otwarty dla zwiedzających od środy do soboty.

Jednym ze szczególnych miejsc wrocławskiego Ratusza jest Piwnica Świdnicka, będąca jedną z najstarszych restauracji w Europie (aktualnie jest zamknięta do odwołania). Perłą w Koronie wrocławskiego Ratusza jest z pewnością zamontowany w 1580 roku charakterystyczny zegar astronomiczny przyciągający uwagę swoim niebywałym wykończeniem.

Pręgierz – średniowieczne miejsce egzekucji

Dziś pręgierz to zdecydowanie najbardziej popularny punkt orientacyjny Wrocławia, pod którym umawiają się mieszkańcy, studenci i zakochane pary. Dzisiejszy pręgierz jest wiernie wykonaną kopią oryginału, który uległ zniszczeniom podczas II Wojny Światowej. W średniowieczu było to miejsce wykonywania egzekucji oraz bolesnych kar cielesnych. Według miejskiej legendy pod wrocławskim Pręgierzem karze chłosty poddany został Witt Stwosz, któremu miano udowodnić podrobienie weksla. Dziś często organizowane są tu różne kulturalne wydarzenia oraz happeningi.

Lwowski pomnik Fredry

Innym ciekawym obiektem Wrocławskiego Rynku jest pomnik polskiego pisarza komediowego Aleksandra Fredry, który sprowadzono po wojnie ze Lwowa. Wcześniej na jego miejscu stał pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III, jednak jeszcze podczas działań wojennych, dokładnie podczas obrony Festung Breslau, Niemcy go zdemontowali i wywieźli z Wrocławia.

Rynek i Stare Miasto są tymi miejscami, do których ciągną mieszkańcy i turyści, a w ich obrębie możemy odnaleźć fascynujące kamienice i zabytki oraz najbardziej znane atrakcje we Wrocławiu. Nie można być we Wrocławiu, nie odwiedzając jego serca, które fascynuje i zaskakuje przejezdnych z całego świata!

Komentarze