1. Pozwiedzane.pl
  2. Wyjazd za granicę
Gdzie w Europie potrzebny jest paszport?
Autor: Brian Jackson / Źródło: stock.adobe.com

Gdzie w Europie potrzebny jest paszport?

Aktualizacja:

W ramach wejścia naszego kraju do strefy Schengen (między 2007, a 2008 rokiem) konieczność okazywania paszportu stała się prawie nie wymagana. Niemniej jednak, wciąż w niektórych krajach w Europie jesteśmy zobowiązani do jego posiadania. Sprawdź, w jakich miejscach paszport okaże się niezbędny.

Podróż po Europie

Od 2008 roku podróż po Europie w większości przypadków może się odbyć bez konieczności wyrabiania paszportu. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżujących jest zmniejszenie formalności i brak konieczności przechodzenia kontroli granicznej. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach nie tylko kraje ze strefy Schengen nie wymagają od nas posiadania paszportu. Zazwyczaj wystarczy tylko posiadanie dowodu osobistego, który potwierdzi naszą tożsamość.

Nie można zapominać o dodatkowych zasadach, które obowiązuje w trakcie zagranicznych podróży. W przypadku wyjazdu do większości krajów, dowód osobisty powinien być ważny minimum pół roku, a sam pobyt zazwyczaj może trwać do 90 dni. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, w zależności od kraju, niezbędne będzie ubieganie się o wizę, bądź dodatkowe pozwolenie.

Wystarczy tylko dowód osobisty - w jakich krajach?

Przed wyjazdem często zastanawiamy się, czy posiadane przez nas dokumenty okażą się wystarczające. Przedstawiamy kraje europejskie, do których podczas podróży wymagane jest posiadanie wyłącznie dowodu osobistego. Aby podróżować do Albanii, Andory lub Austrii wystarczy posiadanie wspomnianego dokumentu. Podobnie jest z Belgią, Bośnią i Hercegowiną, a także Bułgarią.

Jeśli nasz wyjazd jest planowany do Chorwacji, na Cypr, do Czarnogóry (na 30 dni) lub do Czech również nie spotkamy się z żadnymi komplikacjami. Nie inaczej jest w przypadku planowania wyjazdu do Danii, Estonii, Finlandii, Francji, a także Gibraltaru.

Do Grecji, Hiszpanii i Holandii także możemy śmiało planować podróż posiadając wyłącznie dowód osobisty. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy zmierzamy w kierunku Irlandii, Islandii, Liechtensteinu i Litwy. Polacy mogą podróżować bez paszportu również do Luksemburga, Łotwy, Macedonii i na Maltę. Tak samo jak wcześniej wymienione państwa, również Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia i Portugalia zapraszają obywateli, którzy mogą potwierdzić swoją tożsamość dowodem. Wyjazd do Rumunii, do San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, na Węgry, do Wielkiej Brytanii (jeszcze przed zapowiadanym Brexitem), Włoch i na Wyspy Owcze także nie wymusza na nas konieczności posiadania paszportu. Jeśli nie masz dowodu, możesz okazać w zamian paszport, ale prawo jazdy nie będzie wystarczającym dokumentem.

Podróż po Europie - paszport czy dowód osobisty?
Autor: Ettore / Źródło: stock.adobe.com

Potrzebny jest paszport - kraje w Europie

Mimo upływu lat, w Europie wciąż znajdziemy kraje, do których wjazd wiąże się z okazaniem paszportu, a nawet wizy. Z samym paszportem pomyślnie przejedziemy przez granicę Ukrainy i Kosowa. Oprócz paszportu, dodatkowy dokument w postaci wizy będzie wymagany w trakcie wyjazdu na Białoruś, do Rosji oraz Turcji. Co ciekawe, poza wyżej wymienionymi krajami europejskimi, w Gruzji (państwo położone jest na pograniczu Europy i Azji) wymagany jest wyłącznie dowód osobisty. Do pozostałych miejsc konieczne jest posiadanie paszportu lub wizy.

Dlaczego niezbędny jest dokument tożsamości?

Dokument tożsamości to jeden z podstawowych wymogów, o którym powinniśmy pamiętać przed każdym wyjazdem. Dzięki temu będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość i uniknąć niebezpiecznych komplikacji i problemów. Chodź posiadanie paszportu i wizy nie jest często spotykane, w przypadku zainteresowania odwiedzeniem niektórych (wyżej wymienionych) krajów jest to niezbędny do spełnienia wymóg.

Dzięki tym środkom bezpieczeństwa i ostrożności możemy być bardziej pewni, że nie przydarzy nam się nic złego w trakcie wyjazdu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub znaleźć miejsce, w które możesz się udać wyłącznie posiadając dowód osobisty - zapraszamy do dyskusji pod wpisem! Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje okażą się pomocną wskazówką w trakcie wyboru miejsca pobytu podczas następnego wyjazdu.

Zobacz 👉 obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/paszport-informacje-o-dokumencie

Komentarze