1. Pozwiedzane.pl
  2. Dolny Śląsk
Dolny Śląsk - co zwiedzić
Autor: swen_stroop / Źródło: pl.fotolia.com
Dolny Śląsk

10 atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, które warto zwiedzić w majówkę, weekend, wakacje!

Aktualizacja:

Dolny Śląsk jest przepięknym regionem i województwem w Polsce, gdzie ogrom zabytków, tajemniczych i pięknych miejsc sprawia, że można tu spędzić cały tydzień i każdego dnia zobaczyć coś nowego. Polecamy wybrać się w podróż po tajemniczym Dolnym Śląsku, a naprawdę nie pożałujecie dokonanego wyboru. Prezentujemy 10 atrakcji na Dolnym Śląsku, które po prostu musicie zobaczyć podczas wakacji, wolnego weekendu czy majówki!

"Z racji obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce, zamknięte zostały niektóre atrakcje i odwołana część imprez masowych. Koniecznie skontaktuj się z wybranym obiektem w celu potwierdzenia godzin otwarcia lub terminu imprezy."

Co zobaczyć - Dolny Śląsk

Wrocław - stolica Dolnego Śląska

Stolica i jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. W 2016 roku zyskało miano Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki licznym wydarzeniom rozrywkowym, kulturalnym i muzycznym, jakie odbywały się tu przez kolejne miesiące. Jest to ośrodek miejski, który rozwija się prężnie w wielu różnych kierunkach. Wrocław nazywany jest miastem mostów, bowiem jest tu około 300 mostów i przepraw nad Odrą, a także okolicznymi jej dopływami.

Wrocław - panorama Starego Miasta
Wrocław - panorama Starego Miasta - Autor: fotolupa / Źródło: pl.fotolia.com

Nie można zapomnieć o zwiedzeniu najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu w weekend. Na turystów czeka Ostrów Tumski, Stary Rynek, Ogród Japoński, Hala Stulecia z jej atrakcjami sezonowymi, a także ZOO wraz z Afrykarium, liczne parki, ogrody, mosty i zabytki, o których dużo by można opowiadać.

Niesamowita przyroda i atrakcje na Dolnym Śląsku

Prócz miasta Wrocławia na Dolnym Śląsku można spędzić wakacyjny weekend lub majówkę aktywnie, ponieważ jest to piękny kawałek Polski, którego liczba atrakcji naturalnych może być wręcz przytłaczająca. Perełką regionu są Karkonosze (zobacz 👉 e-karkonosze.info), w których można wybrać się na liczne szlaki wędrówki pieszej, a także podziwiać największy polski wodospad - Wodospad Kamieńczyka, z imponującymi kaskadami. Położony jest on w trudno dostępnym wąwozie, dlatego dotarcie do niego może stanowić dla Was wyzwanie. Warto je podjąć chociażby dla zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów. Na Dolnym Śląsku można wybrać się też na wycieczkę na szczyt Śnieżki czy Szrenicy i stać się ich zdobywcą.

Karkonosze - Szczeliniec
Karkonosze - Szczeliniec - Autor: Piotr / źródło: pl.fotolia.com

Labirynt Błędnych Skał lub zadziwiające formy skalne na Szczelińcu w Górach Stołowych to kolejna przyrodnicza atrakcja Dolnego Śląska. Należy do niej dodać także jaskinie - m.in. Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Została odkryta przez przypadek w 1966 roku i wzbudza zachwyt odwiedzających dzięki odbijającym się w podziemnym jeziorze stalaktytom.

Zaginione skarby, atrakcje i najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku

Kopalnia złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Autor: Agnieszka Rodowicz / Źródło: stock.adobe.com

Wiele mówiło się w ostatnim czasie o zaginionym i odnalezionym przez naukowców "Złotym Pociągu" koło Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Podziemia tego regionu kryją wiele tajemnic, na których odkrywanie można wybrać się całą rodziną lub z przyjaciółmi podczas wakacyjnego weekendu czy długiej majówki. Podziemia zamku Książ zachwycają, choć dostęp do nich jest ograniczony. Warto zobaczyć tunele Kompleksu Riese, Sztolnie Kowarskie, czy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Kopalnia posiada Pomarańczowy Tramwaj, czyli kolejkę, którą dociera się do podziemnego wodospadu - jedynego w Polsce.

Twierdze i fortyfikacje w Kłodzku

W okresie średniowiecza na Dolnym Śląsku istniało wiele zamków. Często pozostały po nich tylko ruiny. Na przykład warto zobaczyć na własne oczy Twierdzę Srebrną Górę, czy Twierdzę Kłodzko (zobacz 👉 twierdza.klodzko.pl), gdzie pod ziemią dla turystów jest do pokonania Podziemna Trasa Turystyczna, wiodąca korytarzami minerskimi z XVIII wieku.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko z lotu ptaka - Autor: Mariusz Szczygieł / Źródło: pl.fotolia.com

Samo Kłodzko jest jednym z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku. Może pochwalić się przepiękną starówką oraz świetnie zachowanym, XIII-wiecznym mostem na Młynówce. To kopia mostu Karola w Pradze.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Na mapie atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, które obowiązkowo trzeba odwiedzić, należy wymienić Zamek Książ (zobacz 👉 ksiaz.walbrzych.pl) niedaleko Wałbrzycha.

Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu - Autor: Jan / Źródło: pl.fotolia.com

To jeden z największych zamków w Europie i trzeci pod względem wielkości w Polsce. Właścicielką zamku była niegdyś Daisy von Pless. W zamku nie zapomniano o najmłodszych odwiedzających i stworzono dla nich salę duchów. Zamek otoczony jest zabytkowym parkiem ze stadniną koni, a w pobliżu w Lubiechowie mieści się zabytkowa palmiarnia. To jedna z największych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w wakacje/majówkę na Dolnym Śląsku!

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim - Autor: stepmar / Źródło: pl.fotolia.com

Niedaleko Złotego Stoku jest miejscowość Kamieniec Ząbkowicki, do której zjeżdżają miłośnicy zabytkowych budowli zamkowych. Stoi tu piękna rezydencja z czterema wieżami, tarasami i gigantycznym parkiem, która niegdyś należała do królewny Marianny Orańskiej.

Zamek Czocha

Miłośnicy takich filmów jak "Tajemnica twierdzy szyfrów" czy "Wiedźmin" podczas wakacji/majówki powinni udać się do Zamku Czocha (zobacz 👉 zamekczocha.com), który ma bajkowy wygląd, a wokół samej budowli narosło mnóstwo legend powtarzanych z ust do ust.

Zamek Czocha
Zamek Czocha - Autor: Mike Mareen / Źródło: pl.fotolia.com

Położony jest nad Zalewem Leśniańskim i latem jest tu pełno turystów. Podczas majówki może być dużo spokojniej. Właściciele zamku urozmaicili wnętrza sekretnymi przejściami, które także można obejrzeć podczas zwiedzania.

Bazylika w Wambierzycach

Wambierzyce - Bazylika
Wambierzyce: wejście do Bazyliki - Autor: Jan / Źródło: pl.fotolia.com

Nazywane miastem cudów lub Śląską Jerozolimą Wambierzyce to miejsce pielgrzymek. Znajduje się tu Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (zobacz 👉 wambierzyce.pl) wybudowana w latach 1715-1720. Obok mieści się wambierzycka Kalwaria, która powstała z inicjatywy Daniela Paschiasiusa Osterbergerga von Osterberga, właściciela pobliskiego Ratna, w 1674 roku. Oczywiście nie można tutaj nie wspomnieć o ruchomej szopce bożonarodzeniowej w Wambierzycach - najstarszej w Polsce (zobacz 👉 pl.wikipedia.org/wiki/Ruchoma_szopka).

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju - Czermnej

Ciekawym, unikalnym w skali Polski i całej Europy zabytkiem Dolnego Śląska, jest wybudowana w latach 1776-1804 Kapica Czaszek w Kudowie-Zdroju - Czermna (zobacz 👉 czermna.pl). To stosunkowo niewielka, barokowa kaplica murowana, w której ściany i sklepienie wnętrza pokrywa około 3 tys. ciasno ułożonych obok siebie czaszek i kości ludzkich, pochodzących od ofiar wojennych oraz zmarłych w czasie epidemii chorób zakaźnych w XVII i XVIII w.

Karpacz i Świątynia Wang

Pomimo znacznego oddalenia Karpacza (zobacz oficjalny serwis 👉 karpacz.pl) od stolicy Dolnego Śląska, nadal pozostaje on w granicach administracyjnych regionu.

Świątynia Wang - Karpacz - cmentarz
Autor: Marcin Mrówka / Źródło: stock.adobe.com

W czasie wakacyjnego weekendu bądź majówki można wybrać się tam i zakosztować tamtejszych atrakcji. Warto nie tylko wspiąć się na okoliczne szczyty, ze Śnieżką na czele, a także zobaczyć atrakcje Karpacza: Świątynię Wang i cmentarz, karczmę sądową z XVIII wieku i wiele innych. Także w Karpaczu znajduje się duży aquapark, z ogromem atrakcji.

Świątynia Wang w Karpaczu
Świątynia Wang w Karpaczu - Autor: Patryk Michalski / Źródło: pl.fotolia.com

Komentarze