1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
Panorama Racławicka Wrocław
Autor: Vantime / Źródło: pl.fotolia.com
Wrocław

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Aktualizacja:

Wrocław dysponuje atrakcją unikalną w skali światowej - Panoramą Racławicką, czyli miejscem, w którym można zobaczyć relikt XIX wiecznej kultury masowej. Najważniejszą ekspozycją jest wielkie malowidło, które przenosi odwiedzających w zupełnie inna rzeczywistość.

"27 lipca 2021 Panorama Racławicka zostanie otwarta dla zwiedzających."

O samej Panoramie Racławickiej we Wrocławiu

Panorama Racławicka to przede wszystkim ogromne malowidło, liczące sobie 15 metrów wysokości i 114 metrów szerokości. Dzięki połączeniu ze sobą różnych, szczególnych zabiegów malarskich i technicznych, panorama jest w stanie przenieść w jednej chwili widza do zupełnie innych czasów. Dzięki temu turysta może poczuć się tak, jakby znajdował się w centrum wydarzeń.

Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był malarz Jan Styka ze Lwowa, który współpracował ze znakomitym malarzem batalistą - Wojciechem Kossakiem. Obaj artyści mieli kilku pomocników: Teodora Axentowicza, Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Michała Sozańskiego, Włodzimierza Tetmajera oraz Wincentego Wodzinowskiego.

Panorama Racławicka we Wrocławiu
Panorama Racławicka we Wrocławiu - Autor: promesaartstudio / Źródło: stock.adobe.com

Tworząc Panoramę, chcieli oni uczcić i upamiętnić tradycje narodowe w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiego oraz zwycięską bitwę, jaką 4 kwietnia 1794 roku stoczyły wojska powstańcze, pod wodzem Tadeusza Kościuszki, z udziałem kosynierów, oraz wojska rosyjskie dowodzone przez gen. Tormasowa. Dla zniewolonego narodu wygrana bitwa pod Racławicami miała szczególne znaczenie, dlatego w 1894 roku Jan Styka zrealizował swój projekt Panoramy, w związku z Powszechną Wystawą Krajową w Lwowie.

Płótna kupiono w Brukseli, a żelazna konstrukcja rotundy zaprojektowana przez Ludwika Ramułta, została kupiona we Wiedniu. Ostatecznie budynek rotundy usytuowany został w Parku Stryjskim we Lwowie i był gotowy w lipcu 1893 roku. W ciągu zaledwie 9 miesięcy namalowano imponujących rozmiarów malowidło, a uroczyste otwarcie Panoramy Racławickiej miało miejsce 5 czerwca 1894 roku. Stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lwowa.

Przenosiny do Wrocławia

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku Panorama Racławicka wraz z częścią zbiorów Ossolińskich została sprowadzona do Wrocławia, gdzie starannie ją zakonserwowano. Ponownie udostępniono zwiedzającym 14 czerwca 1985 roku, przynosząc stolicy Dolnego Śląska kolejną ważną atrakcję.

Budynek muzeum, w którym ma swoje miejsce Panorama Racławicka, wzniesiono w latach 1961-1985. Zaprojektowali go Ewa Dziekońska i Marek Dziekoński. Został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku.

Wejście do Panoramy Racławickiej
Wejście do Panoramy Racławickiej - Autor: Sinuswelle / Źródło: stock.adobe.com

Gdzie znajduje się Panorama Racławicka?

ul. Purkyniego 11 - jednak najlepiej dotrzeć w okolice Galerii Dominikańskiej, a stamtąd już krótka droga do samej Panoramy.

Sprawdź w Google Maps 👉 goo.gl/maps/YUhe6V1fNck

Godziny otwarcia, zwiedzanie, bilety i cennik wstępu do Panoramy Racławickiej

Od 27 lipca 2021 będzie można zwiedzać Panoramę Racławicką, a bilety można kupować już teraz! Dla osoby dorosłej zwiedzanie Panoramy Racławickiej we Wrocławiu kosztuje 30 zł, natomiast bilet ulgowy, który przysługuje uczniom, studentom, emerytom i rencistom, nauczycielom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunowi - 23 zł. Istnieją też bilety rodzinne.

Bezpłatnie do Panoramy wchodzą dzieci do lat 7, pracownicy muzeów i członkowie Międzynarodowej Rady Muzeów oraz Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. Istnieje też bilet specjalny w cenie 3 zł który przysługuje opiekunowi grup szkolnych (1 opiekun na 10 uczniów).

Zobacz 👉 szczegóły zakupu biletów

Panorama Racławicka jest nieczynna w poniedziałki, a zwiedzanie od wtorku do piątku możliwe jest w godzinach od 9:30 do 17:00. W soboty natomiast od 9:30 do 19:00, a w niedziele od 9:30 do 17:00.

Oczywiście najświeższe informacje (w tym ceny i godziny otwarcia) znajdują się na oficjalnej stronie 👉 panoramaraclawicka.pl

Miejscowość: Wrocław
Adres: Jana Ewangelisty Purkyniego 11, 50-155
Data otwarcia: 12 listopada 1980

Komentarze