1. Pozwiedzane.pl
  2. Artykuły i publikacje
Najciekawsze punkty na turystycznej mapie Splitu
Autor: mana5280 / Źródło: Unsplash

Najciekawsze punkty na turystycznej mapie Splitu

Aktualizacja:

Split jest jednym z najpopularniejszych - pod względem turystycznym - miast w Chorwacji. Co ciekawe, ten kierunek wakacyjny upodobali sobie głównie nasi rodacy, którzy co roku tłumnie zmierzają w te strony. Jeśli więc my również chcemy odwiedzić to miasto, to warto zapoznać się z najciekawszymi punktami na jego mapie!

Pałac Dioklecjana

Pałac Dioklecjana to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zabytków Splitu, który stał się niekwestionowanym symbolem miasta. Jest to zabytkowa rezydencja cesarza Dioklecjana, która wybudowana została na przełomie III i IV wieku. W początkowym okresie, budowla ta miała także spełniać swoją rolę obronną. Pałac ten jest reprezentantem epoki dominatu. To właśnie wtedy pojawiła się tendencja do budowania ogromnych, monumentalnych konstrukcji o surowej formie i jeszcze surowszym wydźwięku.

Cała budowla zajmuje powierzchnię ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych i zaliczana jest do największych konstrukcji w całej Dalmacji Południowej. Ciekawostką jest fakt, że budowla obecnie zasiedlona jest przez kilka tysięcy mieszkańców Splitu.

Twierdza Klis

Kolejnym, niezwykle ciekawym punktem na historycznej mapie Splitu jest Twierdza Klis. Jest ona chroniona dziedzictwem kulturowym i z całą pewnością nie można jej pominąć podczas zwiedzania miasta. Twierdza Kils jest największą fortyfikacją obronną, która powstała w tym regionie Chorwacji.

Zgodnie z wieloma źródłami, Twierdza Klis istniała już w czasach Imperium Rzymskiego. Faktem jest, że po dziś dzień przetrwały jedynie jej ruiny. Warto jednak pamiętać o tym, że wstęp do Twierdzy Klis jest płatny, a sam zabytek otwierany jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do godziny 17:00. Ostatnie wejście zwykle planowane jest na godzinę 16:00.

Wzgórze Marjan

Wzgórze Marjan jest kolejną atrakcją na mapie Splitu, której nie powinniśmy pominąć. Jest to park leśny, umieszony na półwyspie o tej samej nazwie. Cały obszar obejmuje powierzchnię około 340 hektarów. Warto zauważyć, że jest to idealne miejsce do spacerów, wypoczynku, a także podziwiania panoramy miasta i jego bezkresnego horyzontu. Okazuje się, że na Wzgórzu Marjan znajduje się Telegrin - jest to jego najwyższy szczyt sięgający 178 metrów nad poziomem morza. Telegrin jest więc świetnym punktem widokowym i jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w całym Splicie!

Chorwacja, Split
Autor: Timo Wielink / Źródło: Unsplash

Rejs po okolicznych wyspach

Jeśli chcemy dostarczyć sobie niezapomnianych wrażeń podczas spędzania wakacji w rajskim Splicie, wówczas możemy zorganizować dla siebie fakultatywną wycieczkę, która obejmuje rejs po okolicznych wyspach. Najczęstszym celem są wyspy Brac i Vis, które posiadają niesamowitą przyrodę oraz wyjątkowo specyficzny klimat. Niemniej jednak oferowane są także rejsy na jedną z większych wysp jaką jest Korcula, Hvar czy odległa wyspa Mljet. Takie rejsy zwykle są niesamowitą atrakcją i pozwalają na zapoznanie się z charakterystyka linii brzegowej i malowniczymi krajobrazami. Jest to także świetne urozmaicenie rodzinnych wakacji w Splicie.

Więcej na temat atrakcji turystycznych Splitu znajdziesz w tym artykule https://nawakacje.eu/split-chorwacja/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze