1. Pozwiedzane.pl
  2. Wrocław
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
Autor: piaskun_ / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę we Wrocławiu we Wrocławiu

Aktualizacja:

W listopadzie 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Europy i świata. W 2018 roku przypada okrągła, setna rocznica tego ważnego, historycznego wydarzenia. W związku z tym na 100-lecie odzyskania niepodległości zaplanowano szereg wydarzeń we Wrocławiu.

Wydarzenia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Widowisko multimedialne w Hali Stulecia

9 listopada, na krótko przed właściwym świętem niepodległości, w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się widowisko multimedialne poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl pod tytułem "Imiona Wolności" Romana Kołakowskiego i Teatru Piosenki rozpocznie się o godzinie 19:00. To nowoczesne widowisko, które ma być współczesną opowieścią muzyczną o najważniejszych humanistycznych wartościach stworzonych i bronionych przez człowieka. Mowa tu o wolności społeczeństwa, narodu i jednostki. Na scenie wystąpią wybitni aktorzy, a w roli marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpi Andrzej Seweryn.

100 drzew na 100-rocznicę

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości we Wrocławiu w piątek 9 listopada w Parku Tysiąclecia zorganizowany będzie event obejmujący sadzenie stu drzew dla Niepodległej. Zasadzone drzewa będą pamiątką doniosłej rocznicy. Sadzenie rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa 2 godziny.

Nabożeństwo ekumeniczne

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław organizuje 9 listopada o 19:00 nabożeństwo ekumeniczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozbrzmiewać będą takie utwory jak "Boże coś Polskę", C.Mawby "Alleluja", "Stój przy mnie" W.H. Monk czy F. Nowowiejski "Pasterzu ludów". Wystąpią dyrygenci: Małgorzata Podzielny, Magdalena Wojtas, chór chłopięcy NFM, Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także Tomasz Kmita-Skarsgård grający na organach wraz z zespołem instrumentalnym.

Zobacz 👉 nfm.wroclaw.pl/nabozenstwo-ekumeniczne

Męski Slam

Wydarzenie "I’m part of: Męski Slam w 100-lecie odzyskania niepodległości" to otwarty cykl turniejów, który pozwoli uczestnikom skonfrontować swoją twórczość z publicznością. Męski Slam odbędzie się 9 listopada.

Zobacz 👉 strefakultury.pl/im-part-of-meski-slam/

Oficjalne obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski zaprasza do udziału w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości w dniach 10-11 listopada. W pierwszym dniu będzie miał miejsce m.in. piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" na Placu Wolności, finał akcji Wojewody Dolnośląskiego i Radia Wrocław "Zaśpiewaj dla Niepodległej", a także uroczystości pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Z kolei 11 listopada po mszy świętej w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety, będzie miała miejsce XVII Radosna Parada Niepodległości - Przemarsz ulicami Wrocławia na Plac Wolności. O 11:20 zaplanowano Uroczysty Apel Niepodległościowy na tymże placu.

Zobacz 👉 duw.pl/Obchody-100-Rocznicy-Odzyskania-Niepodleglosci

Koncert "Wrock for Freedom"

Koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej są właściwe dla obchodzenia Święta Niepodległości we Wrocławiu. Nie mogło ich zabraknąć w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. 10 listopada w Hali Stulecia rozpocznie się festiwal "Wrock for Freedom - Dzień Niepodległości". Pierwszego dnia zagrają Dżem, IRA oraz Happysad, a drugiego, 11 listopada, zespół Kombii i Lady Pank.

Polacy nie gęsi - Święto Niepodległości w Famie

Mikołaj Rej opiewał polski język w swoich utworach. Inspirując się jego powiedzeniem, że Polacy nie gęsi i swój język mają, w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA odbędą się rodzinne obchody Święta Niepodległości.

Zobacz 👉 fama.wroc.pl/polacy-nie-gesi-swieto-niepodleglosci

Bieg Niepodległości z wąsem

11 listopada będzie można we Wrocławiu aktywnie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Stadionie Olimpijskim odbędzie się specjalny "Bieg z wąsem", który organizowany jest przez stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. Bieg ruszy o godzinie 11:11.

Zobacz 👉 biegniepodleglosci.pro-run.pl

Komentarze