1. Pozwiedzane.pl
 2. Wrocław
Wrocławska fontanna multimedialna i Hala Stulecia
Autor: dudlajzov / Źródło: stock.adobe.com
Wrocław

Pergola i fontanna multimedialna we Wrocławiu

Aktualizacja:

Pergola we Wrocławiu istnieje już od przeszło 100 lat. Obecnie jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych. Poza tym przy Pergoli ustawiona jest multimedialna fontanna, stanowiąca dodatkową atrakcję tego miejsca.

W 1913 roku w Parku Szczytnickim, obok Hali Stulecia, wybudowano Pergolę, w kształcie połowy elipsy. Otacza ona sztuczny staw z fontanną na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Była ona częścią Wystawy Stulecia.

Pergolę zaprojektował Hans Poelzig, w formie dwóch rzędów słupów z nietynkowanego żelbetonu zwieńczonego kratą, na której położyć się miała winorośl. Projekt ten został zatwierdzony do wykonania 31 sierpnia 1912 roku. Ogłoszono przetarg na budowę obiektu, który wygrała firma Pfeffer Pringsheim & Co. Prace budowlane wykonawca zakończył w lutym 1913 roku.

Konstrukcja Pergoli ma 640 metrów długości i obejmuje 750 kolumn, przykrytych kratownicą. Dziś jest to miejsce lubiane przez turystów i mieszkańców Wrocławia. Można tu odpocząć na świeżym powietrzu. Na Pergoli organizowane są koncerty i sesje zdjęciowe.

Pergola we Wrocławiu
Pergola we Wrocławiu - Autor: promesaartstudio / Źródło: stock.adobe.com

Zjawiskowa fontanna

W sezonie wiosenno-letnim przy Pergoli działa Wrocławska fontanna multimedialna. Uruchomiona została na sezon 2018 z dniem 5 maja. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na mapie Wrocławia. W każdym sezonie wodne pokazy, które urządzane są regularnie przy fontannie wodnej koło Pergoli, gromadzą tysiące turystów z Polski i zza granicy. Jest przy tym co podziwiać.

Fontanna zlokalizowana jest w Parku Szczytnickim i otacza ją Pergola. Wszystko to mieści się przy Hali Stulecia. Multimedialna fontanna wrocławska jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Pergola - Wrocław
Pergola Wrocław - Autor: makhnevv / Źródło: stock.adobe.com
Wrocławska Pergola jesienią
Wrocławska Pergola jesienią - Autor: pablo777 / Źródło: stock.adobe.com

Po raz pierwszy została ona zaprezentowana turystom i mieszkańcom miasta 4 czerwca 2009 roku z okazji 20. rocznicy wolnych wyborów. Ma powierzchnię około hektara, a w fontannie zainstalowanych jest prawie 300 dysz. Woda tryska z nich w różnej formie - mgiełki, piany i gejzerów - najwyższe z nich sięgają 40 m w górę. Na tafli wody z fontanny, na ogromnym ekranie wodnym wyświetlane mogą być wizualizacje multimedialne.

Fontanna uruchamiana jest codziennie o pełnych godzinach, a wraz ze spektaklem wodnym, również program muzyczny - muzyka pop, klasyczna, współczesna oraz ambient. Po zmroku towarzyszy mu też gra kolorowych świateł. Pokazy wieczorne odbywają się od 18:00 do 21:40. W weekendy z kolei oraz w święta fontanna multimedialna staje się miejscem realizacji specjalnych pokazów.

Pokaz wieczorny - Fontanna multimedialna we Wrocławiu
Pokaz wieczorny - Wrocławska fontanna multimedialna - Autor: Santi Rodríguez / Źródło: stock.adobe.com

Godziny pokazów - Wrocławska Fontanna

Harmonogram pokazów przy fontannie multimedialnej na Pergoli we Wrocławiu obejmuje pokazy dzienne o godzinach:

 • 10:00 - muzyka klasyczna - pokaz trwa 4:57 min,
 • 11:00 - muzyka nowoczesna - 4:14 min,
 • 12:00 - muzyka klasyczna - 16:26 min,
 • 13:00 - muzyka pop - 10 min,
 • 14:00 - muzyka nowoczesna - 4:14 min,
 • 15:00 - muzyka ambient - 19:54 min,
 • 16:00 - muzyka klasyczna - 10:38 min,
 • 17:00 - muzyka pop - 10 min.

Pokazy wieczorne obejmują natomiast godziny:

 • 18:00 - muzyka nowoczesna - 17:07 min,
 • 19:00 - muzyka klasyczna - 4:57 min,
 • 20:00 - muzyka klasyczna - 16:26 min,
 • 21:00 - muzyka pop - 10 min,
 • 21:40 - muzyka klasyczna - 10:38 min.

Zimowa odsłona fontanny jest zachwycająca - jej niecka oraz najbliższe otoczenie tworzą lodowisko z taflą o powierzchni 900 m2. Znajduje się ono na Pergoli, pomiędzy budynkiem Wrocławskiego Centrum Kongresowego a niecką Fontanny Multimedialnej. W godzinach popołudniowych, po zmroku, program muzyczny na lodzie zsynchronizowany został z programem Zimowej Fontanny.

Zobacz 👉 wroclawskafontanna.pl

Jak dotrzeć? 🗺 goo.gl/maps/ukQ6uqQ75Yz

Komentarze